Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chorwacja bliżej zakupu Spike i Patria AMV

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 23 marca 2023

Parlamentarna Komisja Obrony Chorwacji pozytywnie zaopiniowała projekty zakupu bliżej nieokreślonej liczby ppk Spike LR, 30 transporterów opancerzonych Patria AMV 8x8 i łodzi półsztywnych, a także modernizacji systemów radarowych i łączności chorwackiego lotnictwa wojskowego. Teraz projekt wydatków trafi pod obrady Saboru (parlamentu Chorwacji).

Dodatkowe transportery Patria AMV dołączą do 126 pojazdów tego typu używanych już przez chorwackie wojska lądowe / Zdjęcie: US Army

Minister obrony Mario Banožić powiedział, że koszt projektu zakupu pocisków Spike wyniesie nieco ponad 11 mln EUR, a pojazdów AMV – 158 mln EUR. Natomiast łodzie półsztywne to amerykańska darowizna o wartości 5 mln EUR, od której należy jednak zapłacić podatek VAT w wysokości ok. 1,4 mln EUR. Łodzie RIB trafią do Dowództwa Sił Specjalnych. Z kolei wartość projektu modernizacji stacji radiolokacyjnych to ok. 45 mln EUR.

Finansowanie projektów już zostało zabezpieczone, a ich realizacja będzie rozciągnięta w czasie. System radarowy będzie unowocześniony w ciągu 2 lat, a projekt zakupu Spike LR wymaga nieco krótszego okresu. 30 transporterów opancerzonych Patria w różnych wersjach Chorwacja zakupi do 2028. Pociski od Rafaela zostaną zintegrowane z transporterami, aby odbudować zdolności do walki z pojazdami pancernymi.

Chorwaci stopniowo zwiększają siłę ognia posiadanych 126 transporterów fińskiej proweniencji. Z początku uzbrajano je tylko w km kal. 7,62 mm i z tego powodu nazywano je pancernymi autobusami. Z czasem 8 wozów doposażono w wieże bezzałogowe UT30 Mk2 z armatą Mk 44 ABM kal. 30 mm z zamontowanym współosiowo km kal. 7,62 mm i ppk Spike LR. Tak uzbrojone pojazdy noszą w Chorwacji oznaczenie BOV Patria CRO 30L.

Dla Zagrzebia bardzo ważnym projektem jest też modernizacja systemu radarowego składającego się z 5 stacji AN/FPS-117 oraz modernizacja systemu łączności bojowej Hrvatsko ratno zrakoplovstvo(HRZ, wojsk lotniczych). Zautomatyzowany system wczesnego wykrywania dalekiego zasięgu i obserwacji przestrzeni powietrznej oparty o amerykańskie radary AN/FPS-117 jest używany od 2008.

Modernizacja radarów poprawi kierowanie operacyjne i zarządzanie, w tym zdolności identyfikacji bojowej i ochronę kryptograficzną przesyłania danych. Z kolei modernizacja systemu łączności bojowej umożliwi integrację taktycznych łączy danych w celu zabezpieczenia wymiany i odbioru informacji z sieci narodowych i NATO w czasie rzeczywistym (Chorwaci po raz pierwszy strzelali Spike LR, 2022-10-13).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.