Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wojsko zamówiło kolejne ZDPSR Bystra

Obrona powietrzna, Przemysł zbrojeniowy, 29 marca 2023

Dzisiaj, 29 marca 2023, na terenie zakładów PIT-Radwar podpisana została umowa wykonawcza między Agencją Uzbrojenia MON a konsorcjum PGZ-Pilica+ dotycząca dostawy 22 kolejnych Zdolnych do Przerzutu Stacji Radiolokacyjnych (ZDPSR) Bystra. Umowa ma wartość ponad 1,1 mld PLN a jej realizację przewidziano w latach 2026-2028.

Wraz z najnowszym zamówieniem liczba ZDPSR w SZ RP wzrośnie do 38 radarów / Zdjęcie: MON

Kontrakt jest pierwszą umową wykonawczą na potrzeby programu Pilica+, który obejmuje dostawę do SZ RP 21 systemów rakietowo-artyleryjskich. Jego realizacja odbywa się na podstawie umowy ramowej z 4 października 2022. Jest to już drugie zamówienie ZDPSR Bystra. Pierwszą umowę podpisano we wrześniu 2019. Miała ona wartość ok. 635 mln PLN i zakłada dostawę 16 radarów. Ich dostawy ruszą jeszcze w tym roku, a ich zakończenia należy się spodziewać w 2025.

Przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie Pilica+ będą podstawowymi systemami przeciwlotniczymi Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych. Ich zasadniczym przeznaczeniem będzie uzupełnienie stref ognia zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu na małych i bardzo małych wysokościach i osłona zestawów Wisła. ZRA Pilica+ będzie obejmował wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLauncher z pociskami CAMM, radary Bystrai elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) Pilica, składających się ze stanowiska dowodzenia, radaru krótkiego zasięgu, 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystemu łączności i pojazdów amunicyjnych i pojazdów transportowych. W dalszej kolejności do ich uzbrojenia wejdą armaty przeciwlotnicze kal. 23 mm z amunicją programowalną i system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

Zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna Bystra przeznaczona jest  do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego. Stacja może pracować w kilku trybach pracy dostosowanych do realizowanego zadania bojowego. W każdym z trybów przeszukiwanie realizowane jest dookolnie.

Zasięg instrumentalny ZDPSR Bystrato 80 km. Radar w porównaniu ze starszą ZDPSR Soła ma antenę z aktywną elektronicznie skanowaną matrycą (AESA) z modułami nadawczo-odbiorczymi na bazie azotku galu. Stacja jest zintegrowana z obowiązującym w NATO układem identyfikacji swój-obcy Mod 5 i może współpracować z obecnymi i przyszłymi zestawami obrony przeciwlotniczej, w tym Łowcza/Rega, Pilica+, Wisła, Narew i Dunaj, a także w systemie kierowania ogniem artylerii w ramach KMO Rak (Szkolenie obsług systemu Narew, 2023-02-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.