Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wspólne strzelanie polskich K2 i K9

Strategia i polityka, Ćwiczenia, Wojska lądowe, 31 marca 2023

Na poligonie w Bemowie Piskim dzisiaj, 31 marca 2023, odbyło się wspólne szkolenie strzeleckie czołgów K2 i armatohaubic samobieżnych K9A1 kal. 155 mm. Dla koreańskiej produkcji czołgów w służbie SZ RP było to pierwsze strzelanie. Wydarzenie obserwował Prezydent RP i szef MON. Po zakończeniu ćwiczenia Prezydent RP podpisał dokument Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039, a także doszło do utworzenia polsko-koreańskiego konsorcjum czołgowego.

Jako pierwsza w SZ RP w czołgi K2 przezbrajana jest 20. Brygada Zmechanizowana

Do tej pory do SZ RP trafiło 48 armatohaubic samobieżnych K9A1 i 15 czołgów K2. Ich dostawy są realizowane na podstawie umów z 26 sierpnia 2022. Ćwiczące w Bemowie Piskim czołgi wchodzą do uzbrojenia rozbudowywanej 20. Brygady Zmechanizowanej, a armatohaubice do nowo formowanej 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. Obie brygady należą do 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (Rusza formowanie batalionu czołgów w 20. BZ, 2023-03-16).

Podpisany po strzelaniach poligonowych przez zwierzchnika Sił Zbrojnych RP dokument ma charakter niejawny. Jego zadaniem jest określenie na podstawie wytycznych ze Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP priorytetów rozwoju sił zbrojnych (w domenie lądowej, powietrznej, morskiej, cybernetycznej i kosmicznej) w ciągu najbliższych 15 lat. Przekłada się on na zdolności wojska pod względem dowodzenia, rozpoznania, rażenia, przetrwania i ochrony wojsk, zabezpieczenia logistycznego, organizacji, uzupełnień, mobilizacji i szkolenia. Dokument jest aktualizowany i wydawany co 4 lata.

Przyjęty właśnie dokument Główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025-2039 czerpie m.in. z doświadczeń wojny na Ukrainie z kluczową rolą artylerii / Zdjęcia: 16. Dywizja Zmechanizowana

Niestety, tradycyjnie dla MON, nie została opracowana jawna część dokumentu, która pozwoliłaby zapoznać obywateli RP z rozwojem Wojska Polskiego i uzasadnić rosnące wydatki na zbrojenia finansowane z podatków. Jawne części dokumentów o znaczeniu strategicznym są częstą praktyką w innych państwach, głównie na Zachodzie.

Wizyta szefa MON w Bemowie Piskim była także okazją do podpisania umowy o utworzeniu konsorcjum między PGZ, WZM i Hyundai Rotem Company, które zaoferuje SZ RP czołgi K2PL i sprzęt towarzyszący. Współpraca z Hyundai Rotem – o ile zakończy się uruchomieniem w Polsce produkcji czołgów K2PL i ich polonizacji – może przyczynić się do odbudowy polskiego przemysłu pancernego. Polski przemysł ma mieć również udział w zakresie wsparcia eksploatacji nowego sprzętu, jego utrzymana, obsługi technicznej, napraw i modernizacji (Kolejna dostawa K9A1 i K2 do Polski, 2023-03-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.