Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hybrydowe systemy opl od Aselsana

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, 05 kwietnia 2023

Serwis defenseturk.net poinformował o tym, że tureckie przedsiębiorstwo Aselsan opatentowało nowy hybrydowy system obrony przeciwlotniczej. Patent zarejestrowano w tamtejszym urzędzie pod numerem 2023 001350. Mimo że nie opublikowano jakiegokolwiek oficjalnego oświadczenia o projekcie, prace nad hybrydowym systemem przeciwlotniczym trwały już od dłuższego czasu. Na podstawie dostępnych informacji system nie wyszedł jeszcze poza deski kreślarskie.

Opatentowane systemy są hybrydowe, co oznacza, że radary poszukiwania celów i kierowania ogniem, uzbrojenie lufowe i rakietowe zabudowano na tym samym pojeździe/ Zdjęcie: Aselsan

Zestaw opl bazuje na ciężarówce Anadolu Isuzu Seyit 8×8. Z podwoziem zintegrowano armatę kal. 35 mm i 4 pociski przeciwlotnicze BOZDOĞAN lub GÖKDOĞAN. Za wykrywanie, śledzenie i naprowadzanie uzbrojenia na środki napadu powietrznego odpowiada radar kierowania ogniem i dookolna stacja radiolokacyjna z antenami z aktywną skanowaną elektronicznie matrycą.

Jednocześnie dyrektor generalny Tübitak Sage, Gürcan Okumuş, poinformował, że prowadzone są badania nad użyciem pocisków GÖKDOĞAN i BOZDOĞAN z lądu, co ma w sposób istotny korespondować z rozwojem samobieżnych zestawów opl. Jednocześnie warto zaznaczyć, że Aselsan ma też drugą koncepcję hybrydową (patent o numerze rejestracyjnym 2021 011312). O sile ognia tej koncepcji stanowią 2 armaty kal. 35 mm i 12 pocisków przeciwlotniczych oraz system zwalczania bsl İhtar. Zamiast 4 radarów występuje w niej wielofunkcyjny poszukiwawczy radar z anteną z pasywnym skanowaniem elektronicznym (PESA).

Obecna architektura rodzimej tureckiej obrony powietrznej składa się z nowego systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu Hisar (Forteca) bazującego na kontenerowych wyrzutniach rakiet pionowego startu naprowadzanych przy użyciu głowicy termowizyjnej. Używa się w nich 2 typów pocisków: Hisar-O o zasięgu 25 km i Hisar-A o zasięgu 15 km. Wymagają one współpracy z zewnętrznymi stacjami radiolokacyjnymi. Z kolei tureckie samobieżne zestawy artyleryjskie Korkut – oprócz efektorów – na jednym pojeździe mają trójwspółrzędne radary, a także głowice optoelektroniczne z kamerą TV, kamerą na podczerwień i dalmierzem laserowym.

Hybrydowe systemy obrony przeciwlotniczej różnią się tym od powyższych, że radary poszukiwania celów i kierowania ogniem, uzbrojenie lufowe i rakietowe zabudowano na tym samym pojeździe. Prawdopodobnie będą mogły jednocześnie pokryć dwie lub więcej warstw obrony powietrznej. Systemy te mają również tę zaletę, że można je szybko rozmieścić w celu obrony krytycznych obszarów/konwojów. Koncepcyjnie są zaś zbliżone do rosyjskich zestawów Pancir (Test tureckiego systemu OPL SİPER, 2022-08-29, HİSAR-O+ na ostatniej prostej, 2022-01-03).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.