Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

W Azerbejdżanie aresztowano irańskich spiskowców

Strategia i polityka, Służby państwowe, 12 kwietnia 2023

Baku poinformowało o zatrzymaniu sześciu radykalnych islamistów w związku z rzekomym zamachem stanu, o którego przygotowywanie oskarżany jest Iran. O aresztowaniach poinformowały we wspólnym oświadczeniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Służba Bezpieczeństwa i Prokuratura Generalna. Aresztowani mężczyźni mieli być szkoleni przez irańskie tajne służby, a ich celem miało być obalenie rządu, destabilizacja kraju i ustanowienie państwa opartego na prawie religijnym.

Ostatnie miesiące w relacjach na linii Baku-Teheran w niczym nie przypominają tych za prezydentury Mahmuda Ahmadineżada w 2010 / Zdjęcie: Presidential Press and Information Office

Miało to się odbyć poprzez utworzenie oddziału oporu, który miałby wywoływać napięcia i brutalne zamieszki. Ich działania miał charakteryzować radykalny islamizm, a fundusze na swoją aktywność mieli czerpać ze sprzedaży narkotyków. Szczegóły ich działalności są jednak ukrywane, nie podano też do wiadomości publicznej tożsamości sprawców.

Akcję azerbejdżańskich służb bezpieczeństwa przeprowadzono 6 kwietnia. Zatrzymanie członków komórki jest jednym z wydarzeń, do których dochodzi w atmosferze wyraźnych napięć pomiędzy dwoma sąsiadami. W styczniu Azerbejdżan zawiesił działalność swojej ambasady w Iranie kilka dni po tym, gdy napastnik – jak ustalono powiązany z Islamską Republiką Iranu – wtargnął na jej teren, zabijając jednego strażnika i raniąc dwóch innych.

W ubiegłym roku Baku aresztowało pięciu swoich obywateli za szpiegostwo na rzecz Iranu i 17 innych mężczyzn, którzy według Baku należeli do nielegalnej grupy zbrojnej utworzonej przez Iran. Wówczas też poprzestano na ogólnikach.

Niewątpliwie jednak poziom agresji w relacjach międzypaństwowych Iranu i Azerbejdżanu jest największy w ostatnim czasie. Ostatnie miesiące w relacjach na linii Baku-Teheran w niczym nie przypominają tych za prezydentury Mahmuda Ahmadineżada w 2010. Azerbejdżan jest bowiem bliskim sojusznikiem historycznego rywala Iranu – Turcji – i utrzymuje bliskie więzi z odwiecznym wrogiem Iranu – Izraelem. W ubiegłym miesiącu Baku i Jerozolima potwierdziły łączące ich więzi, co zostało okraszone otwarciem pierwszej ambasady Azerbejdżanu w Izraelu.

Z kolei Iran – który stanowi schronienie dla milionów etnicznych Azerbejdżan mówiących po turecku – od dawna oskarża sąsiada o podsycanie nastrojów separatystycznych na jego terytorium. Teheran obawia się również, że sąsiad może zostać wykorzystany do ewentualnego ataku ze strony Izraela, głównego dostawcy broni do Baku (Ataki bsl na obiekty w Iranie, 2023-01-29).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.