Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Grecja kupiła ppk Spike

Przemysł zbrojeniowy, Transakcje, 12 kwietnia 2023

Izraelskie ministerstwo obrony poinformowało 10 kwietnia 2023 o podpisaniu z Grecją umowy na nieujawnioną, ale znaczną liczbę ppk Spike. Kontrakt sygnowali gen. bryg, (rez.) Ejal Zamir, dyrektor generalny w izraelskim resorcie obrony i wiceadm. (rez.) Aristeidis Alexopulos, szef Urzędu ds. Zakupów Ministerstwa Obrony Grecji. Zawarcie umowy nadzorowała izraelska Dyrekcja Międzynarodowej Współpracy Obronnej (SIBAT).

Choć nie sprecyzowano jakie rodzaje ppk Spike zamówiła Grecja i z jakimi nosicielami zostaną one zintegrowane, wiele wskazuje na to, że zamówiono m.in. ppk Spike NLOS, które trafią na greckie śmigłowce uderzeniowe AH-64 / Ilustracja: Rafael

Zakup Spike przez Grecję jest kolejnym dowodem na izraelsko-grecką współpracę strategiczną, która w ciągu ostatnich kilku lat zaowocowała kontraktami wartymi miliardy szekli – powiedział Zamir.

Do Grecji trafi najprawdopodobniej szeroka gama tych pocisków, przeznaczonych do odpalania z wyrzutni lotniczych, lądowych i okrętowych. Mimo że nie podano o jaki wariant ppk Spike chodzi, to w rządowej informacji prasowej pojawił się Spike NLOS, co pozwala stwierdzić, że właśnie ten stał się przedmiotem umowy. Lotnictwo greckich wojsk lądowych dysponuje śmigłowcami AH-64A+ i AH-64D. Te pierwsze mają być modernizowane przy udziale izraelskich spółek.

Co ciekawe, Grecy negocjują również zakup bwp KF41 Lynx, które mogą być wyposażone w wyrzutnię ppk Spike LR2. Wątpliwe jest natomiast to, aby Grecja już teraz zagwarantowała sobie zakup najnowszej wersji AeroSpike o zasięgu 50 km przy odpaleniu ze śmigłowca. Część z zamówionych ppk może też trafić na małe jednostki pływające. Wykonawcą kontraktu na ppk będzie Rafael Advanced Defense Systems. Według informacji izraelskiego rządu umowa jest dużym przedsięwzięciem i opiewa na 1,44 mld ILS (1,72 mld PLN).

Spike NLOS to ppk największym potwierdzonym zasięgu spośród wszystkich pocisków tej izraelskiej rodziny – 32 km lub więcej. Są one broniąstand-off(odpalanej spoza zasięgu środków obrony przeciwnika) i według producenta mogą działać w każdych warunkach pogodowych. Wbudowany optoelektroniczny układ naprowadzania ma pozwalać na pasywne naprowadzanie na cel. Umożliwia to prowadzenie ognia salwą z ukrycia i atakowanie jednocześnie wielu celów, na przykład pojazdów opancerzonych.

Spike NLOS – dzięki łączu informacyjnemu działającemu w czasie rzeczywistym i optoelektronicznej głowicy samonaprowadzającej ma umożliwiać zwalczanie celów w terenie miejskim z bardzo dużą dokładnością – ograniczając zniszczenia poboczne – a także zwalczanie pojazdów opancerzonych i jednostek pływających (Pociski Spike dla greckiej marynarki, 2023-02-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.