Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmarł płk mgr inż. Jerzy Słowiński

Ludzie, Lotnictwo cywilne, Lotnictwo wojskowe, Pożegnania, 14 kwietnia 2023

W dniu 10 kwietnia 2023, w szpitalu WUM przy ul. Banacha w Warszawie, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie płk mgr inż. Jerzy Słowiński – zasłużony oficer Lotnictwa Polskiego, członek Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, SLP i Klubu Seniorów 3. DLMB.

 / Zdjęcie: via Henryk Czyżyk

Jerzy Słowiński urodził się 13 października 1934 w Inowrocławiu. Wiedzę zdobywał w korpusie kadetów w latach 1948-1953. Za pilność, dobre wyniki w nauce i zdyscyplinowanie po maturze został skierowany na studia w Wojskowej Akademii Technicznej. W 1958 ukończył uczelnię z tytułem magistra inżyniera budowy i eksploatacji samolotów.

Promowany w 1958 zawodową służbę wojskową rozpoczął w 4. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Kraków w Goleniowie. Odpowiedzialny i precyzyjny w technicznej obsłudze samolotów, umiejętnie kierujący ludźmi, szybko awansował na dowódcę Działu Obsługi Technicznej Samolotów. Powołany na staż w Dowództwie Wojsk Lotniczych w Poznaniu pełnił w nim obowiązki starszego specjalisty, następnie szefa wydziału. W 1969 został zastępcą dowódcy 3. Brandenburskiej Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego ds. techniki i zaopatrzenia w Świdwinie.

Ogromna wiedza i doświadczenie w dowodzeniu i kierowaniu ludźmi sprawiły, że po kursie języka angielskiego w Łodzi skierowano go w 1973 jako przedstawiciela Polski do pracy w Komisji Rozjemczej w Wietnamie. Po powrocie do kraju powierzono mu obowiązki szefa Oddziału Eksploatacji Samolotów w Dowództwie Wojsk Lotniczych. W 1984 został komendantem Centralnego Ośrodka Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy. Zmodernizował uczelnię, wyposażył ją w nowoczesne pomoce naukowe, wprowadził nowe specjalności techniczne. Współpracując z władzami miasta Wrocławia i województwa, poprawił infrastrukturę szkoły i lotniska.

W 1986 został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Wojsk Lotniczych ds. techniki i zaopatrzenia, którego nie objął, bowiem zaproponowano mu kierowanie Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Podjął to wyzwanie. Doprowadził do zakupu zachodniego sprzętu, czyli samolotów Boeing 767 i ATR 72. Wpłynęło to na lepsze wyniki finansowe towarzystwa, dzięki którym rozbudował lotnisko Okęcie i usprawnił infrastrukturę portu lotniczego w Warszawie oraz obiektów naziemnych na lotniskach w Poznaniu i Gdańsku. Opracował i wdrożył nową strategię LOT-u, rozbudowując siatkę połączeń, w tym do Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i na Cypr, a także do Japonii, Australii, Pekinu i Singapuru. Szczególną wagę przywiązywał do pozyskiwania personelu latającego, sięgając często do zasobów wojsk lotniczych. Dzięki większej liczbie załóg lotniczych zwiększyło się natężenie lotów pasażerskich i cargo do USA, Kanady i Bangkoku.

Przedsięwzięcia te przynoszące przedsiębiorstwu zyski umożliwiły budowę terminalu lotniczego, biura i pomieszczeń LOT w hotelu Marriott w Warszawie, a także centralnych magazynów paliw w Warszawie i Gdańsku oraz ośrodka szkoleniowo-kondycyjnego w Ustce.

Prężne działania kierownictwa przedsiębiorstwa zostały dostrzeżone, czego wyrazem było jednomyślne wybranie go w 1988 na prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) – po raz pierwszy i jedyny z tej części Europy.

15 listopada 1990 odszedł na zasłużoną emeryturę. Za wieloletnią pracę uhonorowany został prestiżowym wyróżnieniem Krajowej Rady Lotnictwa i nagrodą Błękitne Skrzydła. Był odznaczony między innymi: Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i innymi. Mieszkał w Warszawie.

Ceremonia żałobna, pożegnalna, rozpocznie się o 13:00, w piątek 21 kwietnia 2023 w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie. Po niej nastąpi odprowadzenie trumny do grobu rodzinnego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.