Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litewska dywizja coraz bliżej

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 09 maja 2023

Ministerstwo obrony Litwy podało wczoraj, 8 maja 2023, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego zatwierdziła propozycję utworzenia w Lietuvos ginkluotosios pajėgos (siłach zbrojnych Litwy) dywizji. Jej budowa ma być odpowiedzią na potrzeby NATO w regionie i wynikiem zagrożenia stwarzanego przez Federację Rosyjską.

Formowanie litewskiej dywizji z istniejących jednostek i sprzętu ma ruszyć w 2024, a osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej przewiduje się do 2030 / Zdjęcie: MO Litwy

Potrzebę utworzenia dywizji na zebraniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego poprał prezydent, premier, minister obrony, szef parlamentu i dowódca sił zbrojnych. Dywizja miałaby osiągnąć pełną zdolność operacyjną do 2030. Proces może być stosunkowo szybki, ponieważ ma się opierać na już istniejących jednostkach wojsk lądowych i wsparcia. W skład dywizji mają wchodzić trzy istniejące brygady, w tym Brygada Zmechanizowana Żelazny Wilk, Brygada Piechoty Zmotoryzowanej Žemaitija (lit. Żmudź), Brygada Lekkiej Piechoty Aukštaitija (lit. Auksztota), a także elementy wojsk lotniczych, wojsk specjalnych i innych służb.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę potencjalne plany Rosji dotyczące jak najszybszej odbudowy i zwielokrotnienia zdolności wojskowych w jak najkrótszym czasie w perspektywie średnio- i długoterminowej musimy rozwinąć zdolności do nowego poziomu. Dywizja powinna stanowić narodowy element strukturalny w hierarchii zdolności NATO. Musimy zacząć już teraz inwestować w uzbrojenie ciężkich jednostek manewrowych kupując czołgi, czyli systemu którego do tej pory nie mieliśmy. Musimy też inwestować w uzbrojenie i sprzęt jednostek, które umożliwią tę transformację – obronę powietrzną, pośrednie wsparcie ogniowe, systemy inżynieryjne i logistyczne – powiedział minister obrony Arvydas Anušauskas.

Duża część już pozyskiwanego uzbrojenia ma znaleźć zastosowanie w rozbudowie potencjału sił zbrojnych. Wymienia się tutaj systemy rakietowe HIMARS, armatohaubice samobieżne CAESAR, kbwp Vilkas, bezzałogowce rozpoznawcze i bojowe. Nowością mają być zaś czołgi, najprawdopodobniej w sile batalionu.

Według ministra Anušauskasa dywizja ma być formacją o strukturze wojennej, a nie pokojowej. Ma ona liczyć ok. 17,5 tys. żołnierzy. Część z nich w czasie mobilizacji będzie stanowić aktywna rezerwa. Proces formowania dywizji ma ruszyć w 2024 i być realizowany etapami. Ma się on zacząć od dostaw ciężkiego uzbrojenia dla jednostek manewrowych. W drugim etapie planuje się pozyskanie wyposażenia wsparcia i uzbrojenia zapewnianego do tej pory przez sojuszników Litwy (Wilno planuje zwiększenie zapasów amunicji, 2023-04-29).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.