Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Poszukiwania obiektu pod Nidzicą

Lotnictwo wojskowe, Służby państwowe, 24 maja 2023

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, 21 maja 2023 załogi poszukiwawczo-ratownicze śmigłowców z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach przeprowadziły dwie akcje poszukiwawczo-ratownicze. Pierwsza z nich dotyczyła poszukiwania obiektu, który miał spaść w pobliżu miejscowości Brzeźno Łyńskie pod Nidzicą.

Akcje poszukiwawcze z 21 maja 2023 były 757. i 758. akcjami tego typu wykonanymi przez lotnictwo BLMW / Zdjęcie: BLMW

Załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda pełniąca dyżur ratowniczy o godzinie 0:43 otrzymała zadanie z PAŻP w celu poszukiwania obiektu. Start maszyny miał miejsce o godz. 1:02. Po godzinie lotu śmigłowiec dotarł do rejonu poszukiwań domniemanego obiektu. Po 30 minutach zadanie przerwano na polecenie służb koordynujących akcję, ponieważ żadnego obiektu nie wykryto. Śmigłowiec wrócił na macierzyste lotnisko Oksywie o godz. 3:20.

DGRSZ dodało, że cywilne i wojskowe systemy nie zarejestrowały obecności żadnego obiektu. Jak się później okazało zgłoszenie wyszło od jednego z zaniepokojonych mieszkańców, który powiadomił służby. Poszukiwania były bezskutecznie kontynuowane przez 3 jednostki straży pożarnej i koordynowane przez Policję do ok. 4 rano.

Drugie zadanie dla załogi Anakondy pojawiło się o godz. 8:04. Chodziło o natychmiastową ewakuację medyczną do szpitala jednego z pracowników przedsiębiorstwa Petrobaltic. Śmigłowiec wystartował o 8:18, a 41 min. później poszkodowany został podjęty na pokład. Następnie przetransportowano go na lądowisko przy Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie. Poszkodowanego przekazano służbom medycznym o 9:34 a o 9:47 śmigłowiec powrócił na lotnisko.

Były to 757. i 758. akcje poszukiwawczo-ratownicze w historii Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz 12. i 13. przeprowadzone w tym roku. W ciągu ostatnich 27 lat uratowano życie 400 osób. BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi.

Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim i Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach i śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka (Zmodernizowane Anakondy w komplecie , 2020-04-27).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.