Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze ćwiczenie eksperymentalne w Wojsku Polskim

Ćwiczenia, Wojska lądowe, Nowe technologie, Bezzałogowce, 21 czerwca 2023

Drugą częścią tegorocznej edycji ćwiczenia Anakonda 23 było pierwsze w historii Sił Zbrojnych RP ćwiczenie eksperymentalne Field Experimentation Exercise (FEX). Jego celem było sprawdzenie nowego modelu organizacyjnego pododdziałów bojowych i przy użyciu nowo pozyskanego sprzętu wojskowego oraz nowoczesnych i przełomowych technologii wypracowanych w czasie konfliktu na Ukrainie.

Ćwiczenie eksperymentalne FEX na terenie poligonu w Nowej Dębie było okazją do użycia m.in. różnego rodzaju naziemnych i powietrznych systemów bezzałogowych / Zdjęcia: MON

Podczas FEX na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego WL w Nowej Dębie pojawił się m.in. szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund T. Andrzejczak i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski, którzy spotkali się z żołnierzami. Dyskutowano na temat wniosków płynących z praktycznego wykorzystania opracowanej w SZ WP koncepcji Future Task Force – czyli batalionu przyszłości.

Podkreślono, że systemy autonomiczne, Big Data i sztuczna inteligencja, są kluczowe podczas analiz środowiska bezpieczeństwa w ramach NUP2X35 - kampanii koordynowanej przez Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. W jej myśl, w ramach FEX, na poligonie w Nowej Dębie testowane były nowe moduły organizacyjne i technologiczne.

Co ważne, było to ćwiczenie, które ma zapoczątkować serię takich manewrów w Siłach Zbrojnych RP. Wzięły w nim udział komponenty różnych jednostek Wojsk Lądowych, w tym 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej i 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Użyto m.in. szeregu naziemnych i powietrznych systemów bezzałogowych, w tym robota PIAP HUNTeR z zsmu. Kolejne edycje mają jednak mieć już charakter wielodomenowy i połączony.

- Zdecydowaliśmy się na zaangażowanie wiodących producentów sprzętu z różnych domen – powietrznej, środków łączności, kreowania świadomości sytuacyjnej. Dobrą stroną jest również to, że FEX jest częścią ćwiczenia Anakonda, która z założenia jest ćwiczeniem z rosnącym poziomem ambicji, w coraz bardziej złożonym środowisku, ale również ćwiczeniem połączonym. Ćwiczenie eksperymentalne szczebla taktycznego zostało wprogramowane w ćwiczenie o charakterze połączonym. To pozwoliło dowódcom poziomu taktycznego – dowódcy batalionu, dowódcy brygady – na wykazanie tego, że mają wyczucie wielodomenowego środowiska oraz w jaki sposób należy podchodzić do planowania, organizowania i prowadzenia walki. Niewątpliwie ważnym wnioskiem jest również potrzeba powtarzania tego typu ćwiczeń, w miarę rozsądku i w miarę definiowanych celów. Apetyt na ćwiczenia eksperymentalne jest coraz większy, a potrzeba równie ogromna – powiedział gen. broni T. Piotrowski.

FEX mają na celu prezentować nowe podejście do testowania sprzętu i uzbrojenia na potrzeby aktualnych i przyszłych struktur pododdziałów. Ćwiczenie jest jednocześnie zaproszeniem do dialogi między dowódcami i dostawcami technologii i pracy nad wspólnymi rozwiązaniami w wymagającym środowisku nowoczesnej przestrzeni walki. Ma ono przy okazji poprawić komunikację na linii wojsko-przemysł i skonfrontować wzajemne potrzeby, możliwości i ograniczenia (Złamana Akacja w Błękitnej Brygadzie, 2023-06-12).




Galeria



Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.