Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polska przed USA w wydatkach na zbrojenia

Strategia i polityka, Publikacje, Przemysł zbrojeniowy, 08 lipca 2023

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) ogłosiła dane o wydatkach na zbrojenia państw członkowskich w 2023. Na szczycie listy znalazła się Polska, która wyprzedziła USA. Rząd w Warszawie przeznaczył na wydatki zbrojeniowe w 2023 aż 3,9% PKB, podczas gdy Waszyngton jedynie 3,49%. Za nimi uplasowała się Grecja (wydająca jednak znacznie mniej niż Polska, bo 3,01%) i państewka nadbałtyckie – Estonia i Litwa (niedaleko za nimi jest też Łotwa).

Ilustracja: NATO

Większość państw NATO wydaje na zbrojenia mniej niż zalecane przez Sojusz 2% PKB. Należą do nich państwa, których społeczeństwa żyją w największym dobrobycie – dwa ostatnie miejsca zajmują Luksemburg i Belgia. Niewiele więcej wydają Niemcy, Dania czy Norwegia.

Co ciekawe, relatywne wydatki na zbrojenia planują obniżyć państwa, które najgłośniej nawołują do wzmożenia zakupów broni. To m.in. USA i Wielka Brytania, a nawet Turcja. Te państwa starają się raczej zarabiać na wzmożeniu zakupowym innych, gorzej rządzonych.

Polska jest państwem, które najwięcej wydaje na zakupy zagraniczne. Wielomiliardowe zamówienia lokuje głównie w USA i Republice Korei. Bez przetargów, istotnych korzyści gospodarczych, a przede wszystkim bez jakiegokolwiek racjonalnego planu. Za te bezsensowne zakupy będą płacić jeszcze przyszłe pokolenia, próbując utrzymać w sprawności choćby część z nabywanego przez obecne władze sprzętu i spłacać ogromne zadłużenie.

Na przeciwnym biegunie racjonalności wydatków obronnych jest Turcja. W 2014 przeznaczyła ona na ten cel 1,4% PKB, a na 2023 zaplanowała jedynie 1,31%. Jednak te środki wydaje znacznie bardziej rozsądnie niż Polska, w sferze zakupów głównie we własnym przemyśle. Tureckie przedsiębiorstwa produkują prawie całe spektrum uzbrojenia – od broni strzeleckiej, poprzez różnego typu pociski rakietowe, w tym samosterujące, rakiety balistyczne, samoloty – załogowe i bezzałogowe, a także okręty różnych typów i wielkości. Mimo ograniczonych wydatków, tureckie siły zbrojne są uznawane za jedne z najsilniejszych w Europie i na świecie (według Global Firepower 2023 na miejscu 11.).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.