Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Postępy integracji PAC-3 MSE z AN/SPY-1

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, Marynarka wojenna, 12 lipca 2023

Lockheed Martin poinformował o przeprowadzonym niedawno teście pocisku przeciwlotniczego PAC-3 MSE, który po raz pierwszy z powodzeniem komunikował się z okrętową stacją radiolokacyjną AN/SPY-1. Jest to krok w kierunku integracji tego systemu uzbrojenia z systemem kierowania walką Aegis.

Pociski PAC-3 MSE zintegrowane z systemem Aegis mają być wystrzeliwane z wyrzutni pionowych Mk 41 / Ilustracja: Lockheed Martin

Pierwszym wyzwaniem w integracji obu systemów jest zapewnienie możliwości komunikacji między radarem a pociskiem. W tym celu dwupasmowy radiowy układ wymiany danych PAC-3 MSE musiał zostać poddany konwersji do układu trzypasmowego, aby móc komunikować się z radarem AN/SPY-1 pracującym w paśmie S. Niedawny test udowodnił wstępną integrację obu elementów. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków własnych Lockheed Martina.

Integracja PAC-3 MSE i radarów AN/SPY-1 w ramach systemu Aegis powinna umożliwić dostarczanie jeszcze bardziej rozbudowanego komponentu morskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zwłaszcza w konfrontacji z celami wysokomanewrowymi. Pociski w takim zastosowaniu mogą być wystrzeliwane z wyrzutni pionowych Mk 41.

Jednocześnie koncern pracuje nad zwiększeniem produkcji PAC-3 MSE. Obecnie celem jest osiągnięcie 550 takich pocisków rocznie, jednak brany jest pod uwagę dalszy wzrost. Ułatwić to ma otwarty w ub. r. nowy zakład Lockheed Martina w Camden, gdzie mają być produkowane PAC-3 MSE (Amerykańska zgoda na II fazę Wisły, 2023-06-29, Patrioty kontra Kinżały, 2023-05-17, Nowy zakład produkcyjny PAC-3 MSE, 2022-10-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.