Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chińskie plany lądowania na Księżycu

Astronautyka, Nowe technologie, Strategia i polityka, 17 lipca 2023

Podczas 9. China (International) Commercial Aerospace Forum w Wuhan w prowincji Hubei, Zhang Hailian, zastępca głównego projektanta w Chińskiej Agencji Kosmicznej (CMSA), przedstawił niektóre szczegóły plany lądowania dwóch tajkonautów na Księżycu. Misja przewiduje wystrzelenie segmentów statku kosmicznego z załogą i lądownika z wykorzystaniem projektowanych właśnie rakiet nośnych CZ-10.

Pojazd wykorzystany w misji będzie składać się z lądownika i stopnia napędowego o łącznej masie około 26 tys. kg. Stopień napędowy zostanie wykorzystany do wejścia na orbitę księżycową i zejścia w kierunku powierzchni Księżyca. Lądownik, wyposażony w cztery silniki o zmiennym ciągu po 7,5 kN, będzie zdolny do miękkiego lądowania na Księżycu i powrotu na orbitę okołoksiężycową. Zhang podkreślił, że misja będzie bardzo wrażliwa na ograniczenia masowe. Stąd potrzeba wykorzystania nowoczesnych, bardzo lekkich materiałów.

Wizja tajkonautów po wylądowaniu na powierzchni Księżyca / Ilustracja: Twitter – CMSA

Częścią zespołu lądownika będzie łazik księżycowy. Jego masa ma wynosić 200 kg. Łazik ma pomieści dwóch tajkonautów. Będzie miał zasięg 10 km. 

CZ-10 ma być trzystopniową rakietą z trzema silnikami o średnicy 5 m w pierwszym stopniu. Będzie zasilana naftą i ciekłym tlenem. Ma być w stanie umieścić 27 ton ładunku na orbicie wokółksiężycowej.

17 lipca CMSA ogłosiła zaproszenie do składania wniosków dotyczących ładunków naukowych do podróży lądownikiem księżycowym. Zaproszenie jest skierowane dla instytucji badawczych, uniwersytetów i przedsiębiorstw high-tech. Propozycje powinny koncentrować się na geologii Księżyca, fizyce oraz naukach o życiu w przestrzeni kosmicznej.

Chiny planują, że tajkonauci wylądują na powierzchni Księżyca przed 2030. W kolejnej dekadzie rozpocznie się budowa Międzynarodowej Stacji Badań Księżycowych. Chińczycy poszukują partnerów do jej stworzenia. Być może jednak zbudują ją samodzielnie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.