Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Miliard funtów na pociski hiperdźwiękowe

Nowe technologie, Przemysł zbrojeniowy, 20 lipca 2023

Brytyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało wstępne zawiadomienie informacyjne (PIN, prior information notice), skierowane do potencjalnych dostawców technologii niezbędnych do zaprojektowania pocisków hipersonicznych. Na program przeznaczono wstępnie miliard funtów. Jego celem jest ustanowienie umowy ramowej dotyczącej technologii hipersonicznych i rozwoju możliwości obejmującej wielu dostawców. Realizacja programu ma potrwać 7 lat.

Podstawowy podział pocisków hiperdźwiękowych. Mogą one być aktywnie napędzane lub szybować w górnych warstwach atmosfery po rozpędzeniu do prędkości hipersonicznej. Pociski tej klasy mogą powstawać na bazie rakiet balistycznych / Ilustracja: US GAO

W publikacji internetowej rządu Wielkiej Brytanii wyjaśniono, że chociaż nie ma powszechnie akceptowanej definicji terminu pocisk hipersoniczny, zazwyczaj odnosi się ona do pocisków, które mogą lecieć w atmosferze ziemskiej z prędkością przekraczającą pięciokrotnie prędkość dźwięku. Ponadto pociski te powinny mieć zdolność wykonywania znaczących manewrów, zmieniając w ten sposób trajektorię, co ma utrudniać ich zwalczanie. Broń hipersoniczna to broń zdolna do poruszania się z prędkością hipersoniczną, definiowaną jako od 5 do 25 razy większa od prędkości dźwięku.

W najbliższych miesiącach ma zostać zorganizowane spotkanie z potencjalnymi oferentami. Posłuży ono uściśleniu wymagań stawianych przez brytyjski resort obrony.

Jedynym obecnie państwem, które używa operacyjnie broni hipersonicznej jest Rosja. Stosuje ona m.in. wystrzeliwane z powietrza pociski Kinżał. Rosjanie dysponują też przenoszonymi przez okręty pociskami Cirkon, rozwijającymi prędkość Ma10.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.