Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Offset za II fazę Wisły

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, 25 sierpnia 2023

Dzisiaj, 25 sierpnia 2023, w obecności szefa MON podpisane zostały umowy offsetowe w ramach II fazy programu Wisła w celu pozyskania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP. Z Lockheed Martin Global i Raytheon Corporation podpisano łącznie 13 zobowiązań o łącznej wartości ok. 1 mld PLN.

8 zobowiązań offsetowych wynegocjowano z Lockheed Martinem, zaś 5 z Raytheon Technologies / Zdjęcie: Agencja Uzbrojenia MON

Realizacja offsetu ma potrwać do 5 lat. W jego ramach przewidywane jest pozyskanie technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi, w tym radarami LTAMDS GhostEye i systemem dowodzenia i kierowania (C2). Zobowiązania offsetowe obejmują również rozszerzenie posiadanych przez krajowe zakłady kompetencji i zdolności produkcyjnych, a także transfer technologii i wiedzy do polskiego przemysłu obronnego.

Mowa między innymi o dalszym rozwoju Laboratorium HWIL, które będzie mieć udział w modernizacji i opracowywaniu nowych pocisków i projektach rakietowych z partnerami zagranicznymi. Lockheed Martin dokona transferu zdolności do projektowania i produkcji silników na paliwo stałe do pocisków większego kalibru.

Beneficjentami offsetu będą przedsiębiorstwa zweryfikowane przez stronę amerykańską, które będą mogły zostać włączone do grona certyfikowanych dostawców podmiotów amerykańskich. Wśród nich znalazły się: Mesko, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, PCO, PIT-Radwar, PGZ, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, WZL nr 1, WZL nr 2, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia. Udział polskiego przemysłu pozwoli częściowo uniezależnić się od zagranicznych poddostawców ustanawiając w Polsce zdolności obsługowo-naprawcze i produkcyjne.

Podpisanie umów z USA na dostawy kolejnych 6 baterii (3 dywizjonów) Wisły jest spodziewane jeszcze w tym roku. Polska uzyskała zgodę Departamentu Stanu realizację II fazy Wisły 28 czerwca br. Za kwotę 15 mld USD MON może pozyskać m.in. 48 wyrzutni M903, 644 pociski PAC-3 MSE, 12 radarów LTAMDS wraz ze stacjami zasilania oraz inne wyposażenie. Całość ma być zintegrowana w ramach systemu dowodzenia IBCS (Kolejne elementy IBCS dotarły do Polski , 2023-07-17, Amerykańska zgoda na II fazę Wisły, 2023-06-29).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.