Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Łotwa i Estonia kupują IRIS-T SLM

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, Przemysł zbrojeniowy, 13 września 2023

Agencja BNS poinformowała, że 11 września 2023 w Röthenbach an der Pegnitz w kraju związkowym Bawaria ministrowie obrony Estonii i Łotwy podpisali umowę na zakup systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu IRIS-T SLM. Zamówienie o wartości 400 mln EUR skierowane do niemieckiego Diehl Defence jest największym kontraktem obronnym w historii niepodległej Estonii. Poniedziałkowe porozumienie oznacza, że Niemcy zastąpią Stany Zjednoczone w roli największego partnera obronnego Estonii.

Globalna wartość kontraktu na system IRIS-T SLM dla państw bałtyckich to ok. 1 mld EUR / Zdjęcie: Diehl Defence

Rosyjska wojna z Ukrainą pokazuje nam, jak ważna jest umiejętność ochrony siebie, naszych narodów i naszych sojuszy – powiedział estoński minister obrony Hanno Pevkur.

Łotewska minister obrony Inara Murniece powiedziała, że dla jej kraju był to największy zakup wojskowy od czasu uzyskania niepodległości. Wprost jednak nie powiedziano jaka część przypadnie na łotewskie siły zbrojne. Według doniesień prasowych globalna wartość kontraktu to 1 mld EUR. Zestawy trafią do uzbrojenia sił zbrojnych obu państw do 2025, do tego czasu mają już osiągnąć gotowość operacyjną.

Łotwa przeznacza obecnie 2,3% PKB na wydatki na obronę. Mamy też plany zwiększenia naszego budżetu obronnego do 3% PKB, mam nadzieję, w przyszłym roku – oświadczyła Murniece.

W 2022 oba państwa podpisały już listy intencyjne w sprawie przyłączenia się do inicjatywy Sky Shield – wspólnego systemu obrony powietrznej pod przewodnictwem Niemiec. Projekt obejmuje obecnie 16 państw członkowskich NATO, zaproszoną do NATO Szwecję, a także państwa neutralne: Austrię i Szwajcarię. Na szczycie w Madrycie Tallinn i Ryga zdecydowały się również na wspólne zakupy systemów obrony powietrznej (Placówka szkoleniowa IRIS-T, 2023-08-07).

Bateria IRIS-T SLM składa się z 3 wyrzutni pocisków IRIS-T, centrum dowodzenia TOC z systemem kierowania ogniem i wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej TRML-4D (produkowana przez spółkę Hensoldt) pracującej w centymetrowym paśmie C i o zasięgu 250 km. Zestaw zaprojektowany został do zwalczania celów oddalonych o 40 km, na wysokości 20 km. Producent zapewnia, że IRIS-T SLM może razić kilka celów jednocześnie. Efektory mogą zwalczać samoloty bojowe, śmigłowce, bezzałogowce, pociski manewrujące i artyleryjskie pociski rakietowe (Estonia i Łotwa negocjują zakup Tarczy Inflant, 2023-05-22).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.