Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Projekt ukraińskiego BMP-W

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 25 września 2023

W mediach pojawiła się informacja, że ukraińskie przedsiębiorstwo Ukrarmor zaprezentowało projekt nowego pływającego bojowego wozu piechoty BMP-W proponowanego głównie rodzimym siłom zbrojnym. Wymóg pływania sprawia, że pojazd może mieć sylwetkę bardzo zbliżoną do polskiego bwp Borsuk.

Masa BMP-W w standardowej konfiguracji rzędu 18 t sugeruje, że nie będzie on zapewniał zbyt wysokiego poziomu ochrony / Ilustracja: Ukrarmor

Pojazd ma mieć klasyczny układ, z przedziałem silnikowym i kierowania z przodu, przedziałem bojowym w środku i przedziałem desantowym z tyłu. Bwp ma zapewniać załodze dookolną ochronę balistyczną, a także przeciwminową. Wewnątrz BMP-W przewidziano miejsca dla 3 załogantów i maksymalnie 8 żołnierzy desantu, którzy mają opuszczać wóz przez tylną rampę. Załoga ma mieć do dyspozycji także układ obserwacji z kamerami rozmieszczonymi wokół pojazdu.

Napęd ukraińskiego bwp nie został sprecyzowany. Wśród propozycji wymienia się zagraniczne jednostki Caterpillar Cat 9.3 i Scania DC13 lub ukraińskie 3TD i 4TD. Silnik ma być połączony z układem przeniesienia napędu Allison 3040MX. Dzięki temu powinien on rozwijać na drodze prędkość do 80 km/h i do 10 km/h w wodzie i przy zasięgu do 800 km. Prześwit pojazdu to 40 cm. BMP-W ma być zdolny do pokonywania przeszkód terenowych o szerokości do 2,5 m.

Poziom ochrony nie jest znany. BMP-W w standardowej konfiguracji ma ważyć jedynie 18 t, co sugeruje, że będzie on dosyć niski. Pojawiają się jednak deklaracje, że w docelowej wersji, z dodatkowymi modułami opancerzenia z węglika krzemu będzie on zapewniał ochronę przed ostrzałem z armat do kal. 30 mm od frontu i przed ostrzałem z wkm kal. 14,5 mm dookolnie. Masa takiego pakietu opancerzenia ma sięgać 3060 kg. Siedziska załogi mają zaś pochłaniać energię w przypadku wybuchu min, spełniając ukraińskie wymogi.

Wyposażenie BMP-W ma stanowić bezzałogowy moduł wieżowy produkcji ukraińskiej lub zagranicznej. W wieży ma się znajdować armata automatyczna kal. 30 mm, najpewniej rodziny 2A42 z zapasem co najmniej 200 sztuk amunicji. Ponadto przewiduje się zastosowanie sprzężonego km kal. 7,62 mm (zapas amunicji 500 naboi), granatnika (zapas 29 granatów) i podwójnej wyrzutni ppk (zapas 4 ppk).

Biorąc pod uwagę duże wyzwanie, jakim jest produkcja nowoczesnego wozu bojowego, a także zniszczenia ukraińskiego przemysłu, wątpliwe jest aby projekt doczekał się realizacji i wdrożenia do SZ Ukrainy w najbliższym czasie (Kewlar-E w walkach w Charkowie, 2022-02-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.