Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwajcarskie komponenty w PZRK Wierba

Przemysł zbrojeniowy, Konflikty zbrojne, Obrona powietrzna, Strategia i polityka, 02 listopada 2023

W zdobytym przez Ukraińców rosyjskim zestawie przeciwlotniczym (PZRK, pierienosnyj zienitnyj rakietnyj kompleks) 9K333 Wierba znaleziono szwajcarskie komponenty elektroniczne. Okazuje się, że w układzie naprowadzania Rosjanie wykorzystali przetwornicę mocy Traco Power. Pocisk został wyprodukowany w 2020, więc jej zastosowanie nie jest złamaniem sankcji nałożonych na FR przez USA i państwa od nich zależne.

Przetwornica mocy wyprodukowana przez szwajcarską Traco Power zastosowana w rosyjskim PZRK Wierba / Zdjęcie: via kanał Telegram

Według Ukraińców w PZRK Wierba Rosjanie wykorzystali także komponenty ze starych zestawów Igła. W zdobytym egzemplarzu silnik na paliwo stałe został wyprodukowany w 1976. Wymontowano go więc ze starego pocisku. Warto zauważyć, że w rosyjskich PZRK niezużyte paliwo ma wysoki poziom wybuchowości i jest dodatkowym czynnikiem niszczącym cel.

PZRK 9K333 Wierba został przyjęty do uzbrojenia armii rosyjskiej w 2014 (Pierwsze zestawy Wierba w linii, 2014-06-04). Jego konstrukcja jest rozwinięciem zestawu 9K338 Igła-S. Kluczową nowością systemu Wierba jest wielospektralny czujnik optyczny, który jest trzyzakresowy (2 czujniki podczerwieni i jeden ultrafioletowy), gdy w poprzedniku wykorzystywano tylko dwa zakresy. Dzięki modernizacji głowica naprowadzająca nowego pocisku jest bardziej odporna na laserowe systemy zakłócające.

PZRK Wierba jest przeznaczony do zwalczania nisko latających statków powietrznych – załogowych i bezzałogowych, a także pocisków manewrujących. Może operować samodzielne lub zespołowo. Poza wojskami rosyjskimi (Werba używana w walce, 2022-03-11) z zestawów tego typu korzystają siły zbrojne Armenii i Syrii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.