Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

40 pojazdów ACV dla USMC

Przemysł zbrojeniowy, Transakcje, 08 listopada 2023

3 listopada 2023 Dowództwo Systemów Korpusu Piechoty Morskiej (US Marine Corps System Command) z siedzibą Quantico w stanie Wirginia sygnowało umowę o wartości 211 mln USD (niemal 878 mln PLN) ze spółką BAE Systems Land & Armaments LP w sprawie produkcji dodatkowych 40 pływających transporterów opancerzonych ACV (Amphibious Combat Vehicle). Na jej podstawie dostarczone będą pojazdy w wariancie transporterów piechoty ACV-P (Amphibious Combat Vehicle-Personnel). Umowa pokryje koszty wdrożenia wozów do służby i ich wsparcia technicznego, a także sprzętu pomocniczego i testowego. Najnowsza umowa sprawiła, że łączna wartość wszystkich zamówień ACV dla USMC sięgnęła ponad 2,5 mld USD (10,6 mld PLN).

USMC pozyska co najmniej 704 wozy ACV, które zajmą miejsce wysłużonych AAV-7 / Zdjęcie: BAE Systems

Zakup zostanie sfinansowany z budżetu obronnego NDAA na rok fiskalny 2024. Zakłada się, że termin zakończenia nie przekroczy lutego 2026. Prace natomiast będą wykonywane w następujących proporcjach: w Yorku w Pensylwanii (60%), Aiken w Karolinie Południowej (15%), San Jose w Kalifornii (15%), Sterling Heights w Michigan (5%) i Stafford w Wirginii (5%).

Do tej pory USMC złożył zamówienie ogółem na 330 pojazdów ACV w różnych odmianach, w szczególności wspomnianych ACV-P i dowódczych ACV-C. Natomiast w sierpniu 2022 zdecydowano się na zakup pierwszych przedseryjnych bojowych wozów piechoty ACV-30 ze zdalnie sterowanymi systemami wieżowymi Kongsberg Protector MCT-30. Wkrótce ma się rozpocząć produkcja wzt ACV-R (Amphibious Combat Vehicle-Recovery).

Sięgając pamięcią wstecz, należy przypomnieć, że pierwsza transza 18 pojazdów z produkcji małoseryjnej (LRIP, Low-Rate Initial Production) trafiła do jednostki liniowej – plutonu Marines z 1. Dywizji USMC (1st Marine Division) – w listopadzie 2020 i jeszcze w tym samym miesiącu ogłoszono wstępną zdolność operacyjną. USMC pozyska co najmniej 704 wozy ACV, które zajmą miejsce wysłużonych AAV-7 (Kolejne amfibie dla USMC, 2022-11-21).

Pojazdy ACV w wariancie bazowym mają masę własną 15 t (w przypadku specjalistycznych parametr ten sięga 24 t) i napędzane są 6-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 700 KM. Dzięki temu mogą rozpędzać się do prędkości 105 km/h, zaś na jednym baku paliwa przejadą ok. 800 km. Załoga składa się z trzech żołnierzy (dowódca, kierowca i strzelec), a w przedziale transportowym dodatkowo zmieści się od 8 do 13 żołnierzy desantu. ACV mogą być transportowane drogą morską na pokładach uniwersalnych okrętów desantowych, ale też drogą powietrzną na pokładzie samolotów C-130 Hercules i A400M Atlas.

W czerwcu br ujawniono wariant ACV C4UAS przystosowany do współpracy z bezzałogowym pojazdem naziemnym IAI/ELTA Systems Rex Mk II. Współdziałanie zademonstrowano w ramach koncepcji współpracy pojazdów załogowych z bezzałogowymi oznaczonej akronimem MUM-T (Manned-Unmanned Teaming). W sierpniu zaś w ośrodku Assault Amphibian School w Camp Pendleton w Kalifornii zakończyło się szkolenie załóg i mechaników znacznie przybliżające transportery do służby operacyjnej (BAE Systems i Elta testują MUM-T, 2023-07-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.