Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmarł Henryk Kucharski

Ludzie, Lotnictwo cywilne, Historia, 10 grudnia 2023

Dziś, 10 grudnia 2023, krótko po północy, zmarł Henryk Kucharski, wieloletni redaktor naczelny Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Henryk Kucharski w czasie uroczystości obchodów 50-lecia pracy w Skrzydlatej Polsce, 19 grudnia 2014 / Zdjęcie: AL Altair

Henryk Kucharski – rocznik 1936 – swoją karierę lotniczą zaczął latem 1953, jako uczeń wrocławskiego Technikum Włókien Sztucznych, kiedy ukończył szkolenie szybowcowe w Ligocie Dolnej skierowany tam przez Aeroklub Wrocławski. Latał dwumiejscowym Żurawiem i jednomiejscową Salamandrą. Później kontynuował szkolenie w Aeroklubie Wrocławskim, a po rozpoczęciu studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim latał w Aeroklubie Robotniczym w Świdniku. Po przenosinach do Warszawy, gdzie studiował na Uniwersytecie Warszawskim, przeniósł się do Aeroklubu Warszawskiego.

Poza szybowcami Żuraw i Salamandra latał również Bocianem, Blanikiem, Puchaczem, Komarem, Muchą, Jaskółką, Sępem, Jastrzębiem, Piratem, Foką, Cobrą, Jantarem i motoszybowcem Ogar, pilotował także samoloty, m.in. Jak-18, Wilga, Gawron, Zliny i An-2. Uzyskał uprawnienia pilota szybowcowego I kl., pilota samolotowego sportowego I kl. i zawodowego II kl. Zdobył Złotą odznakę szybowcową z dwoma diamentami. Wykonywał również loty usługowe – w tym do Egiptu i Hiszpanii dla Zakładu Usług Agrolotniczych. Łącznie wylatał 2 tysiące godzin.

Startował w wielu zawodach różnych szczebli. Dwukrotnie stawał na podium Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych (najtrudniejszych dla uczestników ze względu na specyfikę latania w zimie) – w 1975 był drugi, a w 1979 trzeci. Wielokrotnie brał udział w Rajdzie Dziennikarzy i Pilotów (jako pilot i dziennikarz jednocześnie). W 1980 został Samolotowym Mistrzem Warszawy. W swojej działalności sportowej nie ograniczał się do lotnictwa, był też np. obiecującym zawodnikiem rugby i członkiem kadry narodowej w tej dyscyplinie.

Pracę w Skrzydlatej Polsce rozpoczął w 1962 jako magister filologii polskiej, jednak z redakcją współpracował wcześniej. Jak sam wspominał, wygrał w latach 1950. konkurs dla czytelników, związany z plebiscytem na Złotą 10 Sportowców Lotniczych, zdobywając radioodbiornik Szarotka.

Będąc już etatowym pracownikiem Skrzydlatej Polski czterokrotnie zdobywał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Pióro Ikara. Przez blisko 40 lat redagował i publikował w Skrzydlatej Polsce listę 10 najlepszych sportowców lotniczych – Złotą 10 Sportowców Lotniczych. Przez 14 lat był Redaktorem Naczelnym Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska. W 2004 przeszedł na emeryturę, ale nie rozstał się z redakcją, pełniąc funkcję Redaktora Seniora, służąc radą i pomocą kolejnym redaktorom naczelnym.

Połączył w swoim życiu trzy pasie: lotnictwo, sport i Skrzydlatą Polskę. Działał w różnych dziedzinach lotnictwa. Był członkiem władz statutowych Aeroklubu Warszawskiego, a potem Aeroklubu Polskiego. Przez dwie kadencje był sekretarzem Krajowej Rady Lotnictwa (był członkiem założycielem KRL). Był Członkiem Honorowym Aeroklubu Polskiego i przewodniczącym kapituły Błękitnych Skrzydeł – najwyższego w kraju honorowego wyróżnienia lotniczego.

Rodzina Henryka Kucharskiego zdecydowała, że uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie na Cmentarzu Bródnowskim, przy ul. Św. Wincentego 83. O dniu i godzinie pogrzebu poinformujemy w terminie późniejszym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.