Autoryzacja

Resetuj hasło

Sebastian Kawa szybowcowym mistrzem świata

Ludzie, Sporty lotnicze, 17 grudnia 2023

W czasie zawodów w Australii Sebastian Kawa (XXV Bal Lotników i Polskiej Obronności, 2020-02-23) obronił tytuł szybowcowego mistrza świata FAI w kategorii 15-metrowej. Latał polskim szybowcem Diana 2. To 6. pod rząd tytuł mistrzowski Sebastiana Kawy w klasie 15-metrowej, a 18. tytuł szybowcowego mistrza świata w ogóle (Czwarty tytuł Sebastiana Kawy w wyścigach , 2018-01-25).

W mistrzostwach Sebastian Kawa zdobył 9 121 pkt. Drugi w zawodach – Henrik Bieler uzyskał 8 995 pkt., a trzeci – Steffen Goettler (obaj Niemcy) – 8 978 pkt. Wszyscy uczestniczyli w 11 lotach.

W 37. mistrzostwach świata FAI w Narromine w Australii uczestniczyło 78 pilotów. Rywalizowali w trzech klasach: Standard, 15-metrowej i Club. Zawody trwały 2 tygodnie.

Pozostali polscy zawodnicy nie odnieśli większych sukcesów. W klasie 15-metrowej Łukasz Grabowski zajął 14. miejsce. W klasie Standard Łukasz Błaszyk był 7., a Tomasz Rubaj 12. Z kolei w klasie Club Jacek Flis był 6., a Mikołaj Zdun 13.

W klasyfikacji zespołowej Polska zajęła 6. miejsce. Pierwsi byli Niemcy, drugie miejsce zajęła Holandia, a trzecie Australia.