Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

4 nowe jednostki tureckiej marynarki

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, Logistyka, Bezzałogowce, 23 stycznia 2024

Kilka dni temu w stoczni Sefine Shipyard w Yalova odbyła się uroczystość przyjęcia do służby w Türk Deniz Kuvvetleri (marynarce wojennej Turcji) 4 nowych jednostek pływających. Mowa o pierwszej fregacie nowej generacji TCG İstanbul (F-515), okręcie wsparcia logistycznego TCG Üsteğmen Arif Ekmekçi (A-575), okręcie wsparcia bojowego TCG Derya (A-1590) i nawodnym bezzałogowcu Marlin.

W uroczystości przyjęcia do służby 4 nowych jednostek pływających wziął udział m.in. prezydent Recep Tayyip Erdoğan / Zdjęcie: MO Turcji

W wydarzeniu uczestniczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, minister obrony Yaşar Güler, szef sztabu generalnego gen. Metin Gürak i dowódca marynarki wojennej adm. Ercüment Tatlıoğlu. Jak podkreślono w czasie uroczystości, budowa jednostek pływających różnych klas siłami własnego przemysłu jest ważnym symbolem zdolności tureckiego sektora obronnego. Stanowi też element budowy niezależności w sferze bezpieczeństwa.

Dostawa do Türk Deniz Kuvvetleri pierwszej fregaty wielozadaniowej typu Istif nastąpiła z pewnym opóźnieniem. Pierwotnie miała zostać oddana do służby w 2023. W sumie Turcy planują zakup co najmniej 8 takich fregat, choć najnowsze doniesienia mówią o zwiększeniu zapotrzebowania do nawet 12 jednostek. Poza już dostarczoną TCG İstanbul w budowie są obecnie 3 kolejne okręty tego typu, oparte o projekt MİLGEM (Plany tureckiej marynarki, 2024-01-04).

W przypadku A-575 jest to drugi okręt wsparcia logistycznego typu Yuzbaşı Güngör Durmuş przyjęty do służby. Pierwszy z nich – TCG Yzb. Güngör Durmuş (A-574) – wszedł do służby w 2021. Jednostki tego typu służą do przewozu zaopatrzenia, w tym paliwa, wody, żywności i innych ładunków.

W przypadku TCG Derya jest to obecnie drugi największy (po okręcie desantowym TCG Anadolu) okręt tureckiej marynarki wojennej, którego wyporność przekracza 26000 t. Poza przewożeniem zaopatrzenia może on realizować różne zadania, w tym niesienia pomocy humanitarnej, misje poszukiwawczo-ratownicze, czy rozpoznawcze. Na jego pokładzie jest hangar dla 2 śmigłowców i lądowisko dla trzeciego (TCG Anadolu oficjalnie w linii, 2023-04-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.