Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gujana chce bsl i śmigłowców

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 17 lutego 2024

Prezydent Gujany Irfaan Ali powiedział, że około 201 mln USD zostanie wydanych na zakup nowych śmigłowców, okrętów nadzoru morskiego i co najmniej jednego bezzałogowca. Nie podał jednak szczegółów na temat do typów uzbrojenia czy producentów. Zaznaczył jedynie ogólnie, że inwestycja będzie częścią szerszych wysiłków na rzecz restrukturyzacji Sił Obronnych Gujany.

Gujana stawia chcąc bronić swojego bytu stawia na współpracę z silniejszymi graczami, takimi jak USA, Wielka Brytania i Brazylia / Zdjęcie: Department of Defense

W grudniu ubiegłego roku obie strony podpisały umowę z Brazylią, stwierdzając, że nigdy nie użyją siły w celu rozwiązania narosłych problemów i powstrzymają się od wzajemnego grożenia użyciem takiej siły. Już w styczniu pojawiły się jednak zarzuty, że wenezuelskie wojsko znów wykazuje dużą aktywność, rozbudowując bazy i rozmieszczając więcej żołnierzy w pobliżu granicy z Gujaną.

Gujana ma więc obawy o dalszy byt, a niedawno stopień zagrożenia znów uległ zwiększeniu, gdy Wenezuela zdecydowała się na gromadzenie wojska w obszarze przygranicznym. W styczniu wykazała większą aktywność w bazie na Isla de Anacoco, wyspie na rzece Cuyuni, na granicy Wenezueli i terytorium Gujany Esequiba. Wenezuelski rząd nie odpowiedział jeszcze na te zarzuty.

W styczniu w propagandowych filmach opublikowanych na swoich kontach Wenezuela chwaliła się rozszerzeniem swojej obecności wojskowej, pokazując buldożery oczyszczające ziemię, a także czołgi, lekkie pojazdy piechoty i wojskowy śmigłowiec transportowy Mi-17.

- Nie jesteśmy zaskoczeni złą wiarą Wenezueli. Jesteśmy rozczarowani, nie zaskoczeni. Gujana ma historię rozpoczynania dwustronnych dyskusji w dobrej wierze. Niestety, nie możemy powiedzieć tego samego o naszym sąsiedzie na zachodzie – powiedział minister spraw zagranicznych Gujany Robert Persaud w rozmowie z Associated Press.

Gujana działa hybrydowo, wiedząc że sama nie da rady obronić się przed ewentualną agresją (która sama w sobie może być trudna technicznie do wykonania) i stawia na rozwój współpracy międzynarodowej z ważnymi graczami: Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią czy Brazylią.

Oficjalnie na ćwiczenia morskie do Gujany dotarł brytyjski okręt patrolowy HMS Trent typu River. Był to wyraźny wyraz solidarności Londynu z byłą kolonią. Dzień przed przybyciem brytyjskiej jednostki Wenezuela rozpoczęła ćwiczenia wojskowe we wschodniej części Morza Karaibskiego w pobliżu granicy z Gujaną (Nowe statki powietrzne wojsk Gujany, 2023-07-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.