Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Umowy na barierę elektroniczną na granicy z Białorusią

Służby państwowe, Infrastruktura, 26 lutego 2024

Straż Graniczna poinformowała dzisiaj, 26 lutego 2024, o podpisaniu w ostatnim czasie dwóch umów dotyczących budowy zabezpieczeń elektronicznych polskiej granicy z Białorusią. Wzmocniona ochrona zostanie zamontowana na odcinku granicy na rzece Bug i na rzekach Świsłocz i Istoczanka. Łączna wartość umów przekracza 364 mln PLN. Są one realizowane ze środków Unii Europejskiej, w tym Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami na lata 2021-2027.

/ Ilustracja: Elektrotrim

Wykonawcą inwestycji na rzece Bug jest konsorcjum spółek z siedzibą we Wrocławiu i Ostoya-DataSystem z siedzibą w Gdańsku. Na wykonanie w ciągu 12 miesięcy zaplanowanych w ramach umowy prac oraz świadczenie usług gwarancyjnych przez okres 109 miesięcy przeznaczono kwotę przekraczającą 279 mln PLN.

Długość bariery elektronicznej w całości przebiegającej na tym odcinku w zasięgu Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wyniesie około 172 km. W jej skład wejdzie m.in. ok. 1800 słupów kamerowych, ok. 4500 kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Przewidywany jest montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych, a także posadowienie około 10 kontenerów teletechnicznych.

Centrum Nadzoru znajdować się będzie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, w skład bariery wejdzie także 7 stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek tego oddziału. Dodatkowo system będzie zintegrowany z już istniejącymi wieżami obserwacyjnymi oraz siecią teleinformatyczną Straży Granicznej.

Kolejny odcinek bariery elektronicznej na rzekach Świsłocz i Istoczanka, które znajdują się w zasięgu Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, zbuduje spółka Sprint z Olsztyna. Wykonawca ma 10 miesięcy na wykonanie zaplanowanych prac, a okres gwarancyjny wynosi 144 miesiące. Koszt wyniesie przeszło 85 mln PLN.

Na odcinku około 47 km ustawionych zostanie około 500 słupów kamerowych z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, rozmieszczone będą specjalne kontenery i czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. W ramach inwestycji rozbudowane zostanie funkcjonujące już w Komendzie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku Centrum Nadzoru, dodatkowo powstaną 3 stanowiska końcowe w placówkach Straży Granicznej.

W ramach realizowanych inwestycji wykonawcy zobowiązali się do zapewnienia nadzoru przyrodniczego przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną z zakresu ornitologii, herpetologii oraz botaniki, w tym do współpracy z właściwymi terytorialnie Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska (Bariera elektroniczna uruchomiona, 2023-10-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.