Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IMI nadal na czarnej liście

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 lipca 2010

Indyjskie centralne biuro śledcze opublikowało nową listę przedsiębiorstw, oskarżanych o korupcję. Znajduje się na niej m.in. izraelska IMI, singapurski STK i szwajcarski Oerlikon.

</span>SLWH Pegasus jest jedną z dwóch nowoczesnych, lekkich haubic kalibru 155 mm, produkowanych obecnie na świecie. Od kilkunastu miesięcy nie może jednak brać udziału w przygotowaniach do przetargu na zakup 145 dział dla indyjskich wojsk lądowych. Stawia to w uprzywilejowanej pozycji BAE Systems i jej M777. Z drugiej jednak strony powoduje komplikacje prawne - przetarg nie może odbyć się przy jednym tylko oferencie. Likwiduje również konkurencję i korzystną dla New Dehli walkę cenową / Zdjęcie: STK

Indyjskie CBI przedstawia władzom politycznym listę przedsiębiorstw, rekomendując zawieszenie z nimi kontaktów handlowych. W ubiegłym roku znalazło się nie niej 7 przedsiębiorstw, w tym 3 krajowe (zobacz: IMI oskarżone).

Ujawniona niedawno lista została rozszerzona. Znajduje się na niej 7 przedsiębiorstw zagranicznych. Sprawy przeciwko 3 podmiotom indyjskim zostały już skierowane do sądu.

Zarzuty, dotyczą wręczania korzyści majątkowych Sudipto Goshowi dyrektorowi Ordnance Factories, przedsiębiorstwa zbrojeniowego z Kalkuty. Został on wraz z kilku współpracownikami również postawiony przed wymiarem sprawiedliwości.

Na czarnej liście znajdują się dwa podmioty izraelskie: IMI i Soltam. Pozostałe to południowoafrykański Denel, Singapore Technologies, zarejestrowana na Wyspie Man Varas Assiciated, niesprecyzowana z nazwy spółka rosyjska oraz szwajcarska Rheinmetall Air Defence, występująca do stycznia 2009 pod nazwą Oerlikon Contraves.

Umieszczenie przedsiębiorstw na liście nie jest jednoznaczne ze skierowaniem sprawy do prokuratury lub sądu. CBI proponuje jedynie władzom politycznym przerwanie z nimi kontaktów. Może to doprowadzić, choć ostatecznie nie musi, do skomplikowania sytuacji w kilku kluczowych przetargach, w tym na ciężkie i lekkie haubice holowane czy produkcję uzbrojenia strzeleckiego (zobacz np.: Pegasus nadal zakazany).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.