Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec testów San Diego

Marynarka wojenna, 18 maja 2012

Jutro w bazie Floty Pacyfiku w San Diego odbędzie się ceremonia przyjęcia do służby 6. z kolei okrętu desantowego typu San Antonio, USS San Diego.

San Diego w czasie prób. Okręty tego typu mają pełną wyporność 24900 t i długość 208,5 m. Są przeznaczone do przewożenia do 800 Marines z wyposażeniem. Do desantowania można wykorzystać 14 amfibii-transporterów, dwa poduszkowce lub jeden kuter desantowy. Pokład lotniczy pozwala na jednoczesne operowanie dwoma MV-22 Osprey (łącznie na okręcie może stacjonować 5 tych samolotów) lub czterema śmigłowcami CH-46 Sea King. Załogę stanowi ok. 380 oficerów i marynarzy. Uzbrojenie to dwa zestawy artyleryjskie bliskiego zasięgu Bushmaster II kalibru 30 mm i dwie wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych/przeciwrakietowych RAM / Zdjęcie: lpd22.com

Najnowszy amerykański okręt desantowy został zwodowany 7 maja 2010 w stoczni Northrop Grumman Shipbuilding w Pascagoula (zobacz także: Chrzest San Diego). Finalnym elementem dwuletniego okresu prób - które nie przebiegały bez zakłóceń (zobacz: Pechowy San Diego) - był rejs z macierzystej stoczni u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej, do bazy w San Diego. Rozpoczął się on 15 marca, a w jego trakcie okręt zawinął do bazy Guantanamo na Kubie oraz pokonał Kanał Panamski. Do celu dotarł 6 kwietnia.

W porównaniu do wcześniejszych jednostek tego typu, na San Diego wprowadzono kilka zmian. Najważniejszą jest częściowe zmodernizowanie systemu dowodzenia i przesyłu danych. Zwiększono dopuszczalną liczbą transportowanych pojazdów i masę ładunku cargo. Unowocześniono także systemy diagnostyczne i ratownicze.

Nazwę współczesnego okrętu desantowego nosiły w przeszłości trzy jednostki US Navy: dwa krążowniki, z okresu I oraz II wojny światowej, a w 1969 nadano ją okrętowi zaopatrzeniowemu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.