Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niepowodzenie testów Reduta

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 października 2012

Niepowodzeniem zakończyła się seria testów okrętowej wersji kompleksu przeciwlotniczego Redut dla WMF FR. 2 z 3 testów prowadzono na Bałtyku.

O tym, że niepowodzeniem zakończyły się wszystkie trzy testy okrętowego kompleksu przeciwlotniczego Redut informują Izwiestia. Informator gazety z rosyjskiego MO mówi, że dwa testy realizowano z wykorzystaniem korwety Floty Bałtyckiej Soobrazitielnyj, a jeden z wyrzutni naziemnej. Przykładowo, podczas próby przeprowadzonej w sierpniu start pocisku odbył się bez problemów, ale jego głowica samonaprowadzająca nie zdołała przechwycić celu. Pocisk został zniszczony z pomocą samolikwidatora.

Testy Reduta prowadził Centralny instytut naukowo-doświadczalny MO FR (FGU 1. CNII) z St. Petersburga. Według jego specjalistów, kompleks jest niedopracowany i bardzo zawodny. Najwięcej zastrzeżeń budzi pocisk 9M96M. Pochodzący z kompleksu Pancyr radar Furke, który powinien podświetlać cel, jest zbyt słaby, by głowica radiolokacyjno-termowizyjna pocisku zdołała przechwycić cel. Charakterystyka samej głowicy też nie spełnia wymagań, a jej czułość w dużym zakresie kątów i odległości jest zbyt mała w stosunku do wymagań.

Zarówno radar Furke, jak i kompleks Redut zaprojektował Koncern Ałmaz-Antiej. Pocisk 9M96M pochodzi zaś z nowego lądowego kompleksu S-400, także zaprojektowanego przez Koncern Ałmaz-Antiej. Ten zaś ma stanowić podstawę obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Rosji. Wyniki testów Reduta wzbudziły więc spore zaniepokojenie w MO FR.

Konstruktorzy Reduta niepowodzenie tłumaczą zbyt wyśrubowanymi wymaganiami technicznymi. – Musieliśmy zmieścić rozbudowany kompleks na niewielkiej korwecie o wyporności 2,5 tys. ton. Musieliśmy zrezygnować z wielu bloków, a inne ograniczyć gabarytowo – powiedział Izwiestiom informator w Koncernie. To musiało wpłynąć na charakterystyki kompleksu. Jednak udało nam się wprowadzić odpowiednie modyfikacje i jesteśmy gotowi zmodernizować zainstalowany na Soobrazitielnym system.

Inny informator twierdzi, że ocena testów jako niepowodzenia jest zbyt radykalna. – Sam kompleks funkcjonował prawidłowo, ale były kłopoty z jego zintegrowaniem z systemami pokładowymi korwety. Najważniejszy problem – start pocisku z kontenera umieszczonego na pokładzie okrętu, został rozwiązany. Próby morskie zakończyły się pozytywnie. Informator dodaje, że pocisk 9M96M był już powodzeniem testowany na lądzie.

Ostatnio pojawił się jednak kolejny problem. Na początku września Soobrazitielnyj przebywał z wizytą w Szwecji. Tam na jego pokładzie wybuchł pożar. Obecnie okręt znajduje się w doku, gdzie prowadzona jest jego naprawa. Dopiero po jej ukończeniu będzie możliwe modyfikowanie kompleksu Redut.

Warto przypomnieć, że niedawno w rosyjskich mediach pojawiły się informacje o problemach z systemem łączności i dystrybucji informacji kompleksu Redut w wersji lądowej. Jego rozwój znacznie się przedłużył w stosunku do planów i pochłonął wielokrotnie więcej pieniędzy niż planowano, a system nadal nie spełnia wymagań technicznych. Minister obrony Anatolij Sierdiukow zdecydował w efekcie o rozwiązaniu umowy z realizatorem programu – FGUP NIICCU, oraz powołaniu specjalnej komisji dla zbadania sprawy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.