Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Marcin Kloske

Rzecz jasna na MSPO 2007 nie mogło zabraknąć urządzeń stosowanych przez służby ochrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR). Pokazywane były m.in. na stoisku spółki Egeria (w tym detektory stosowane w ochronie obiektów podczas imprez o skali masowej).

Przyszłościowy model indywidualnego ubioru ochronnego, uszytego z wykorzystaniem tkaniny Gore Chempak

Zainteresowani problematyką OPBMR mogli zobaczyć też kilka nowinek, które w najbliższym czasie mogą okazać się rynkowymi przebojami. Chodzi po pierwsze o nowy rodzaj materiałów stosowanych do produkcji indywidualnych środków ochrony przed skażeniami - tkaninę Gore Chempak. Jest to połączenie selektywnej, półprzepuszczalnej membrany z warstwą tkaniny węglowej. W tym jednym produkcie połączono zalety wysokiej klasy produktów Gore z doświadczeniem brytyjskich specjalistów z dziedziny obrony przed bronią masowego rażenia. Dzięki specyficznemu systemowi splotu nanowłókien węglowych połączonemu z membranami goreteksowymi, wykonana w ten sposób filtracyjna odzież ochronna, będzie chronić ciało żołnierza przez 24 godziny(!), nawet po naniesieniu kropli bojowego środka trującego na jej powierzchnię.

Kolejna nowość to zaprezentowany publicznie po uzyskaniu certyfikatu zgodności Sygnalizator skażeń chemicznych i promieniotwórczych Cherdes-2, pokazywany przez Pimco. Przyrząd ten stanowi połączenie polskiej sondy radiometrycznej DPO (produkcji Polon - Alfa) z spektrometrem ruchliwości jonów GID-3, dostarczanego przez Smiths'a. Połączone za pomocą komputera pokładowego stanowiącego jednocześnie moduł sterujący - w małą i zgrabną całość, te dwa przyrządy tworzą konkurencję dla o wiele większych i będących jeszcze obciążonymi chorobami wieku dziecięcego przyrządami. Prezentowane przez producenta charakterystyki taktyczno-techniczne o zakresie wykrywania i identyfikacji skażeń chemicznych i promieniotwórczych robią duże wrażenie. Przypomnieć wypada, że Cherdes 1 został opracowany przez Pimco pod kątem instalacji na kto Rosomak.

Po raz pierwszy pokazana publicznie nowa maska MP-6 z PSO Maskpol

Kolejnym ciekawym przyrządem były prezentowane w czasie MSPO zautomatyzowane systemy detekcji i identyfikacji obecności patogenów biologicznych w powietrzu Bio100 i Bio200 Environicsa. Za zainteresowaniem tymi przyrządami przemawia ich pełna automatyzacja, bez potrzeby ingerencji operatora w czasie pomiarów. Zintegrowany system przesyłu danych pomiarowych za pomocą standardowych złączy i protokołów komunikacyjnych umożliwia tworzenie dużych w pełni zautomatyzowanych sieci monitoringu skażeń biologicznych na obszarach krytycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa lub obronności państwa lub w obszarach o dużej gęstości zaludnienia.

Environics oferuje także bardzo interesujące rozwiązania techniczne w dziedzinie kołowych opancerzonych transporterów rozpoznania skażeń, mogące z pewnością stanowić bardzo istotną alternatywę dla niemieckiego Fuchsa, który niedługo zacznie odczuwać swój wiek. Armia fińska eksploatuje już kilkanaście pojazdów rozpoznania skażeń na podwoziu Patria XA-185 (SUTI-1), przygotowanych właśnie pod okiem Environics, a ostatnio zamówiła także lżejsze, osadzone na Land Roverach Defender pojazdy SUTI-2 (zamówienie obejmuje prototyp i pierwszą partię seryjną - łącznie ok. 15 wozów; możliwe jest złożenie dodatkowego zamówienia w późniejszym czasie).

Cherdes-2 ma pełne szanse wnieść nową jakość na pokłady Rosomaków i innych pojazdów opancerzonych

PSO Maskpol Konieczki zaprezentowało w czasie MSPO prototyp nowej filtracyjnej maski przeciwgazowej MP-6. Maska ta ma duże szanse stać się typowym rozwiązaniem w Polsce, ponieważ podjęto w niej próbę rozwiązania problemu strzelców prawo- i leworęcznych (wbrew pozorom niezwykle istotny, np. w pododdziałach antyterrorystycznych).

Tekst: Marcin Kloske
Zdjęcia: Grzegorz Hołdanowicz


RAPORT-wto - 10/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.