Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chińskie zakupy w Rosji?

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 26 marca 2013

Według chińskiej telewizji publicznej, ChRL podpisała z Rosją umowę o zakupie 24 wielozadaniowych myśliwców Su-35 i czterech okrętów podwodnych typu Amur 1650.

Skopiowanie myśliwca Su-27SK i jego przemiana w chiński J-11 stała się możliwa dzięki otrzymaniu z Rosji dokumentacji technicznej tej maszyny. Pozwoliło to – w połączeniu z uzyskanym od Ukrainy prototypem samolotu T-10K (Su-33) – na stworzenie w ChRL pokładowego myśliwca J-15. Jednak w tym samym czasie Rosjanom udało się znacznie rozwinąć swoje konstrukcje, chociażby w postaci prezentowanego Su-35, zachowując przewagę technologiczną nad Państwem Środka / Zdjęcie: Kompania Suchoj

Anglojęzyczny kanał telewizji publicznej China Central Television (CCTV) poinformował, że do podpisania ramowej umowy w sprawie zakupu myśliwców i okrętów podwodnych doszło przed ostatnią wizytą przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpinga w Moskwie. Tymczasem rosyjska agencja ITAR-TASS, która powołała się na nieoficjalne źródło, stwierdziła, że podczas wizyty przewodniczącego Chin Xi Jinpinga w Moskwie, w dniach 22-24 marca, nie podpisano porozumień o dostawach sprzętu wojskowego do Chin. Znamienne, że mimo pozorów, jedna informacja nie przeczy drugiej.

Według CCTV, umowa dotyczy czterech OP typu Amur 1650 (eksportowa wersja jednostek proj. 677E Łada). Dwie jednostki mają być zbudowane w Rosji, a dwie kolejne w Chinach na podstawie licencji połączonej z transferem technologii. Okręty mają otrzymać napęd niezależny od powietrza. Chińczycy twierdzą, że Rosjanie wykorzystają rozwiązania podobne do zastosowanych w niemieckich okrętach podwodnych U212 i U214 (Rosyjski okręt podwodny z nowym napędem, 2012-10-31).

Umowa zakłada także zakup 24 najnowszych obecnie z wykorzystywanych przez WWS wielozadaniowych myśliwców Su-35 (Pierwsze Su-35S w służbie, 2012-12-28). Negocjacje w tej sprawie toczą się już od 2011. Rok później strona rosyjska poinformowała, ze zgodzi się na sprzedaż 48 samolotów Su-35, pod warunkiem, że ChRL zobowiąże się do zaprzestania kopiowania rosyjskich konstrukcji (48 Su-35 za 4 mld USD dla ChRL, 2012-03-06). W kwietniu 2012 Rosjanie zamrozili negocjacje, bo Pekin chciał kupić mniejszą liczbę myśliwców (Zamrożenie negocjacji o Su-35, 2012-04-17). Rosjanie obawiają się ponownej kradzieży ich rozwiązań technicznych. Dotyczy to szczególnie silnika AL 117C Saturn. Ten sam silnik wykorzystano do napędu prototypu samolotu wielozadaniowego piątej generacji PAK FA (T-50). Większość ekspertów uważa jednak, że Rosjanie chcą wywindować ceny za swoje produkty, niż obawiają się ich kopiowania. Tym bardziej, że opracowują już kolejną modernizację tej jednostki napędowej.

Według komunikatu CCTV, Rosja i ChRL oczekują poszerzenia współpracy w opracowywaniu technologii wojskowych w tym kompleksu S-400, dużych samolotów transportowych i samolotów tankujących rodziny Ił-78.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.