Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polskie konsorcjum bezzałogowców

Przemysł zbrojeniowy, 23 sierpnia 2013

Polskie przedsiębiorstwa utworzyły konsorcjum, które zajmie się projektowaniem i produkcją bezzałogowych statków latających dla potrzeb Sił Zbrojnych RP. Liderem przedsięwzięcia jest spółka WB Electronics S.A.

FlyEye – pierwszy i jak na razie jedyny bezzałogowy statek latający polskiej produkcji, użytkowany przez Siły Zbrojne RP i sprawdzony podczas działań operacyjnych / Zdjęcie: WB Electronics S.A.

Konsorcjum utworzono w celu opracowania, wdrożenia do produkcji i dostaw dla SZ RP rodziny bezzałogowych systemów powietrznych – bsp. Jak wiadomo, MON MON planuje zakup w ciągu najbliższych 10 lat do 97 zestawów bsl czterech różnych klas, od najmniejszych (w tym pionowego startu i lądowania) po bezzałogowce klasy operacyjnej (MALE). Pierwsze dostawy planowane są już w 2014 (130 mld zł na modernizację, 2012-12-12, MON stawia na bezzałogowce, 2012-07-22). Resort przewiduje też, że polskie przedsiębiorstwa zajęłyby się produkcją w/w bezzałogowców i ich komponentów, obsługą techniczną podczas eksploatacji, a w przyszłości – modernizacją i rozwojem wyposażenia bsl.

Bezzałogowy śmigłowiec do zadań specjalnych ILX-27, opracowywany przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych we współpracy z Instytutem Lotnictwa i Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1 / Zdjęcie: ITWL

W skład konsorcjum weszły przedsiębiorstwa realizujące kluczowe zadania w zakresie bezpieczeństwa państwa, reprezentujące sektor cywilny, wojskowy, prywatny i instytucje naukowe. Liderem grupy jest spółka WB Electronics S.A., podmiot wiodący w Grupie WB, w skład której wchodzą także RADMOR S.A. (BME 2012: Trenażer radiostacji F@STNET, 2012-06-30), Flytronic Sp. z o.o. – jedyny w Polsce producent użytkowanego przez Siły Zbrojne RP bezzałogowca klasy mini FlyEye (FlyEye ratuje życie, 2013-04-26,FlyEye w czołówce ofert dla Kazachstanu, 2013-03-04), Arex Sp. z o.o. (BME 2012: TR-PPZR Grom z Arexu, 2012-06-30) i MindMade Sp. z o.o. Oprócz niej do konsorcjum przystąpiły także Instytut Lotnictwa, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. i Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o.o.

Konsorcjum ma charakter otwarty, i jest gotowe na poszerzenie grona swoich członków. Zaproszenie do uczestnictwa w przedsięwzięciu zostało również wystosowane do przedsiębiorstw nie realizujących dotychczas nowoczesnych projektów bezzałogowych statków latających, jednak stanowiących istotny element polskiego potencjału przemysłowo-obronnego. Niektóre z nich już zgłosiły chęć przystąpienia do konsorcjum.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.