Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy dowódca Wojsk Specjalnych

Wojska lądowe, 15 marca 2017

Szef MON mianował gen. bryg. Wojciecha Marchwicę dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych.

Gen. bryg. Wojciech Marchwica / Zdjęcie: MON

MON poinformowało, że nowym dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych został mianowany gen. bryg. Wojciech Marchwica. Zastąpił on na tym stanowisku gen. bryg. Jerzego Guta, który wczoraj złożył wypowiedzenie stosunku zawodowej służby wojskowej z przyczyn osobistych (Święto Wojsk Specjalnych, 2016-05-23). Ostatni wywiad, jakiego udzielił gen. Gut przed odejściem ze stanowiska, można przeczytać w najnowszym numerze Broni i Amunicji.

Gen. bryg. Wojciech Marchwica (ur. 1966) Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, którą ukończył w 1990 promocją na stopień podporucznika. Po ukończeniu uczelni od początku swej służby związał się z podhalańczykami, zaczynając swą oficerską karierę na stanowisku dowódcy plutonu, a potem dowódcy kompanii w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Krakowie. W 1993 został skierowany do 21. Brygady Strzelców Podhalańskiej, gdzie objął dowództwo 21. kompanii rozpoznawczej, a następnie został oficerem sekcji rozpoznawczej w brygadzie.

W latach 1996–1998 był słuchaczem Akademii Obrony Narodowej, po ukończeniu której został szefem Sekcji Rozpoznawczej Brygady. W 2002 jako major objął stanowisko dowódcy Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych w Przemyślu, z którym w tym samym roku wyjechał do Kosowa, jako dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Awans do stopnia podpułkownika otrzymał w 2003.

Na kolejną misję z Przemyśla udał się w 2005 do Iraku, gdzie pełnił obowiązki dowódcy 1. Batalionowej Grupy Bojowej. W 2006 został wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu 21. BSP i pełnił je do dnia 1 października 2010, kiedy został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 21. BSP z jednoczesnym mianowaniem do stopnia pułkownika.

Gen. Marchwica ukończył również Podyplomowe Studia Operacyjno-Strategiczne w AON, oraz staże w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej Chamonix we Francji i w 27. Dywizji Alpejskiej w Grenoble. W 2013 został skierowany na Podyplomowe Studia Polityki Obronnej organizowane w Narodowym Uniwersytecie Obrony Chińskiej Republiki Ludowej w Pekinie.

W marcu 2016 gen. Marchwica został szefem zarządu wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Awans na stopień generała brygady odebrał w sierpniu 2016. We wrześniu 2016 został Inspektorem Wojsk Specjalnych w DGRSZ.

Zastępcą dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych został dotychczasowy dowódca JW GROM płk Robert Kopacki. Nowym dowódcą JW GROM został płk Mariusz Pawluk.


Powiązane wiadomości

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.