Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Majak nie zabłysnął

Astronautyka, 09 sierpnia 2017

Zaprojektowany przez studentów moskiewskiego Uniwersitieta Maszinostrojenia (MAMI) mikrosatelita Majak (latarnia morska) został wyniesiony 14 lipca na niską orbitę okołoziemską przez rakietę nośną Sojuz-2.1a (Majak na orbicie, 2017-07-15), by tam rozwinąć żagiel-zwierciadło z bardzo cienkiej, metalizowanej folii (około 20 razy cieńszej od włosa) odbijającej światło słoneczne. Miał to być przez co najmniej 25 dni najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie. Okazało się jednak, że misja się nie powiodła.

Czy obiekt nr 42830 na wykresie udostępnionym przez NORAD to Majak? Rosyjscy konstruktorzy twierdzą, że to bardzo prawdopodobne

Majak nie jest wyposażony w żadne środki łączności. Twórcy mikrosatelity zakładali, że będą mogli go obserwować na orbicie dzięki zwierciadłu, od jego rozwinięcia do spalenia w górnych warstwach atmosfery. Teraz obserwują niebo, by ewentualnie zobaczyć tę ostatnią fazę istnienia Majaka. Powinno to nastąpić ok. 40 dni od daty startu, a więc w ostatniej dekadzie sierpnia.

Odpowiadająca za PR programu Oksana Klicznikowa twierdzi, że zespół konstrukcyjny dysponuje jeszcze jednym satelitą podobnym do Majaka. – Planujemy przeprowadzenie kolejnych testów – powiedziała Klicznikowa. To jednak będzie zależne od efektywności zbierania środków na przedsięwzięcie, które ma charakter niekomercyjny.

Póki co, jedyną możliwością obserwowania Majaka jest korzystanie z danych... amerykańskiego dowództwa obrony lotniczo-kosmicznej – NORAD. Udostępniło ono dane dotyczące orbit 24 obiektów, wśród których powinien być Majak. Tylko kilka z nich, wysyłających sygnały radiowe, zostało zidentyfikowanych. Rosjanie twierdzą, że Majak to jeden z niezidentyfikowanych obiektów, o numerze 42830 (2017-042F). Parametry jego ruchu różnią bowiem od pozostałych mikrosatelitów. Pewności jednak nie ma.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.