Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przeciwpancerne wzmocnienia WP

Obrona terytorialna, Wojska lądowe, 01 lutego 2023

Wczoraj, 31 stycznia 2023, Agencja Uzbrojenia MON podpisała aneks do umowy na dostawy kolejnych systemów ppk FGM-148F Javelin dla Sił Zbrojnych RP. Poinformowano także o postępach w innych programach związanych z pozyskaniem uzbrojenia przeciwpancernego.

Wraz z podpisaniem aneksu do 2026 liczba modułów celowniczo-startowych Javelinów w WOT wzrośnie do 110, a liczba pocisków FGM-148F do 680 / Zdjęcie: WOT

Pierwotna umowa o wartości ok. 54,5 mln USD netto (ok. 237 mln PLN) została zawarta 13 maja 2020. Na jej podstawie do Wojsk Obrony Terytorialnej trafiło 60 modułów celowniczo-startowych Command Launch Unit (CLU) i 180 ppk FGM-148 Javelin. Weszły one do eksploatacji w WOT w 2021. Wraz z uzbrojeniem umowa objęła pakiet logistyczny i szkoleniowy. Zrealizowano też szkolenie instruktorów i operatorów ppk.

Podpisany właśnie aneks zakłada zakup 50 dodatkowych nowszych modułów celowniczo-startowych LWCLU (Light Weight Commant Launch Unit) i ok. 500 pocisków FGM-148F. Dostawy mają zostać zrealizowane do 2026. Podpisanie aneksu zwiększa wartość umowy do ok. 158 mln USD netto (ok. 687 mln PLN).

Dodatkowe Javeliny trafią do WOT. Ich zakup stanowi krok w kierunku zniwelowania bardzo niskiego poziomu nasycenia SZ RP nowoczesnymi ppk. Należy pamiętać, że Javeliny mają jednak zauważalnie mniejsze możliwości od używanych już w Polsce ppk Spike-LR z powodu tylko jednego trybu naprowadzania. Pod tym względem Javelin odstaje również od rozwijanego w Polsce ppk Moskit i francuskiego Akeron LP. Zakup amerykańskich ppk jest realizowany z pominięciem polskiego przemysłu obronnego. W przypadku Spike przynajmniej część produkcji jest od lat realizowana w krajowych zakładach.

Jednocześnie podano informacje o postępach w innych programach. AU poinformowała, że jeszcze w tym roku należy się spodziewać dostaw pierwszych dostaw prototypowych niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza. Niszczyciele będą bazować na pojeździe opancerzonym Waran 4x4 produkcji HSW, a ich uzbrojeniem będą ppk Brimstone.

Z kolei w programie Pustelnik w najbliższych miesiącach planowane jest podpisanie umowy na pierwszą partię testową polskich ppk Pirat. Następnie uruchomiona ma zostać praca rozwojowa, której celem będzie opracowanie polskiego ppk nowej generacji. Piraty mają być w SZ RP stosunkowo tanim ppk, uzupełniającym cięższe i droższe Spike-LR i Javeliny. Ma służyć do rażenia mniej wymagających celów. Bardzo dużą zaletą Pirata będzie jego moduł celowniczo-startowy CLU-P. Zastosowany w nim podświetlacz laserowy pozwala naprowadzać nie tylko ppk, lecz również inne typy amunicji naprowadzanej laserowo, w tym opracowaną w Polsce amunicję moździerzową APR 120 i artyleryjską APR 155.

Jednocześnie rzecznik prasowy AU MON, ppłk Krzysztof Płatek podał, że w tym tygodniu do SZ RP trafi pierwsza partia lekkich jednorazowych granatników przeciwpancernych M72 EC Mk 1. Będzie liczyć kilka tysięcy granatników. Wcześniej do wojska dotarły wersje ćwiczebne. Ich dostawy są realizowane w ramach programu Grot na podstawie umowy lipca 2022 zawartej z Nammo Raufoss (M72 trafiły do WOT, 2022-12-08, Przyspieszenie produkcji Javelinów, 2022-10-17, Mesko z umową na Brimstone, 2022-08-10, AU poszukuje Pustelnika, 2022-05-19).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.