Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dokapitalizowanie HSW

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 15 lutego 2023

Prezes Rady Ministrów wizytując dzisiaj, 15 lutego 2023, Hutę Stalowa Wola zapowiedział, że przedsiębiorstwo zostanie dofinansowane kwotą w wysokości 1,8 mld PLN. Głównym celem ma być zwiększenie mocy produkcyjnych polskiego przemysłu. Środki mają zostać przekazane w dwóch ratach.

/ Zdjęcie: HSW
Dokapitalizowanie będzie dotyczyć całego konsorcjum HSW obejmującego także oddziały przedsiębiorstwa (m.in. Jelcz). Pierwsza transza środków wyniesie 600 mln PLN. Druga zaś wyniesie 1,2 mld PLN, z czego 100 mln PLN trafi do zakładów Autosan w Sanoku. Tam mają być produkowane lekkie pojazdy opancerzone Waran 4x4, które będą bazą dla m.in. niszczycieli czołgów. Dzięki inwestycjom po dokapitalizowaniu HSW ma być gotowa na zwiększoną produkcję armatohaubic samobieżnych Krab, moździerzy samobieżnych Rak, bwp Borsuk, a także pojazdów na zagranicznej licencji. Stanowi to istotną zmianę w polityce polskiego rządu, który w kwestii mocy produkcyjnych krajowego przemysłu był od wielu lat w letargu.

Jak podał premier, HSW jest w stanie produkować nawet 50 Krabów rocznie. Co ciekawe, to właśnie małymi mocami produkcyjnymi uzasadniano zakupy sprzętu w Republice Korei. W ten sposób do SZ RP wdrożono konkurencyjne dla Kraba armatohaubice K9A1 o porównywalnych parametrach, transferując znaczne środki do zagranicznego przemysłu. Według dotychczasowych zapowiedzi MON i planów zakupowych to koreańskie systemy będą dominować w pododdziałach artylerii Wojsk Lądowych ograniczając w ten sposób rolę polskiego systemu. Sytuacji nie zmienia zamówienie w 2022 dla SZ RP dodatkowych 48 Krabów (K9 trafiły do Węgorzewa, 2022-12-12, Sprzęt dla SZ RP za 4 mld PLN, 2022-09-06).

Inwestycje pozwolą również zwiększyć tempo produkcji nowych bwp Borsuk, które ma wynosić do 100 wozów rocznie. Wskazuje to, że produkcja ponad 1000 bwp i kilkuset wozów specjalistycznych potrzebnych SZ RP będzie trwała najprawdopodobniej kilkanaście lat.

Tak szeroko zakrojona modernizacja Wojska Polskiego ma być możliwa dzięki przeznaczeniu w br. blisko 4% PKB na cele obronne. Ma to pozwolić na wymianę przestarzałego poradzieckiego uzbrojenia. Pytanie jednak, jak długo uda się utrzymać tak wysoki współczynnik wydatków obronnych bez uszczerbku dla gospodarki (MON zatwierdza koncepcję nowej dywizji, 2023-01-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.