Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fregaty dla Holandii i Belgii zatwierdzone

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 05 kwietnia 2023

Władze Holandii i Belgii zatwierdziły wspólną budowę 4 fregat zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), po dwie dla Koninklijke Marine (holenderskiej marynarki wojennej) i Marinecomponent (belgijskiej marynarki wojennej. Zastąpią one w służbie taką samą liczbę fregat typu M (zwanych także typem Karel Doorman), zbliżających się już do kresu eksploatacji.

Koszt budowy 2 fregat ZOP dla Koninklijke Marine ma wynieść 1,9 mld EUR / Ilustracja: MO Holandii

Pierwsza fregata zostanie zbudowana dla Holandii i ma wejść do eksploatacji w 2029. Rok później do służby ma trafić okręt belgijski. Pozostała para jednostek również będzie dostarczana w tempie 1 okrętu rocznie. Pozostałe kontrakty dotyczące budowy fregat ZOP mają być podpisywane jeszcze w tym roku, a ostatnich należy się spodziewać w 2024. Budowa pary jednostek dla Koninklijke Marine ma kosztować ok. 1,9 mld EUR. Okręty belgijskie będą prawdopodobnie tańsze z racji skromniejszego wyposażenia. Nowe holenderskie fregaty będą nosić nazwy honorujące kobiety, które zasłużyły się w walce o wolność Holandii.

Program nowych fregat ZOP jest jest jednym z przykładów bliskiej kooperacji Holandii i Belgii w domenie morskiej, co pokazuje wspólny zakup fregat typu M przed laty. Obecnie oba państwa współpracują też w programie budowy okrętów przeciwminowych w programie rMCM. Kooperacja pozwala zwiększyć korzyści i jednocześnie ograniczyć koszty. Stanowi również wzmocnienie ich przemysłów (zaangażowanie dziesiątek przedsiębiorstw) i ugruntowanie ich pozycji na rynku międzynarodowym. Poza samą budową okrętów ważną rolę biznesową odgrywa też świadczenie usług obsługi technicznej jednostek (Wodowanie pierwszego rMCM, 2023-03-30).

Głównym zadaniem nabywanych okrętów będzie wykrywanie i walka z okrętami podwodnymi. Dokładna konfiguracja jednostek nie jest znana. Wiadomo, że będą z nich operować śmigłowce morskie NH90 w wersji ZOP. Uzbrojenie śmigłowców i okrętów będą stanowić lekkie amerykańskie torpedy Mk 54 kal. 324 mm. Ponadto okręty będą mogły razić cele morskie za pomocą pokpr NSM i cele powietrzne za pomocą pocisków przeciwlotniczych ESSM Block 2. Załogę będzie stanowić 117 oficerów i marynarzy z możliwością zaokrętowania dodatkowych 30 osób. Okręty będą mieć prawdopodobnie wyporność ok. 6000 t (Holandia sprzedaje ostatnie fregaty M, 2019-02-13).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.