Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szczegóły nt. czeskich CV90

Publikacje, Wojska lądowe, 10 czerwca 2023

Serwis Armadninoviny uzyskał od czeskiego resortu bardziej szczegółowe informacje na temat programu pozyskania bwp CV90 dla Pozemní síly(wojsk lądowych). Odpowiedzi udzielił szef departamentu prasowego ministerstwa obrony Jiří Táborský.

Czesi zamówili 246 wozów CV90 za 59,7 mld CZK. Większość z nich stanowi odmiana bwp. Wozy mają pozwolić na przezbrojenie 7. Brygady Zmechanizowanej czeskich wojsk lądowych / Zdjęcie: BAE Systems

Uszczegółowiono jakie wersje CV90 zostały zamówione w maju br. za 59,7 mld CZK. Spośród 246 pojazdów tej rodziny 141 będą stanowić bojowe wozy piechoty PBVP, 31 to wozy dowodzenia PBV-V, 18 bojowych wozów rozpoznawczych PBV-Pz. Według pojawiających się w mediach społecznościowych informacji, mają być one wyposażone w wieżę załogową typu D z 30-mm armatą automatyczną i wyrzutnią ppk Spike. Do tego Czesi zamierzają zakupić 13 wozów inżynieryjnych POV-F, 12 wozów rozpoznania artyleryjskiego POV-DP, 15 wozów ewakuacyjnych POV-V i 16 wozów ewakuacji medycznej POV-Zdr. Ich uzbrojeniem mają stanowić lekkie zsmu.

Termin dostaw pojazdów jest zależny od dostępności materiałów, na które czas oczekiwania jest najdłuższy. W pewnych przypadkach jest to nawet 18 miesięcy. Doliczyć należy też okres testów. Przewiduje się jednak, że pierwszy z dwóch batalionów zmechanizowanych 7. Brygady Zmechanizowanej zostanie przezbrojony w nowe wozy do 2027. Przy okazji podano, że czeskie pododdziały zmechanizowane zostaną zreorganizowane zgodnie ze standardami NATO. Plutony mają przejść na strukturę z 4 wozami. Łącznie w batalionie ma być 56 bwp, co oznacza, że z puli 141 wozów tej wersji część będzie mogła zostać skierowana do rezerwy, co ma istotne znaczenie w utrzymaniu gotowości i konflikcie pełnoskalowym.

Jak już wcześniej informowano, stosunkowo wysoki ma być udział czeskiego przemysłu obronnego, którego udział oficjalnie deklarowano na 40% netto i ma angażować 30 lokalnych podmiotów. Armadninovinypodaje, że z 246 wozów ponad 200 ma być częściowo produkowanych w Czechach. Nie przewiduje się jednak realizacji u naszych południowych sąsiadów spawania kadłubów. Ta strategiczna technologia ma pozostać w rękach BAE Systems Hägglunds. Czesi jednak mają być zaangażowani w rozwój wersji medycznej i rozpoznania artyleryjskiego. Przedsiębiorstwo VOP CZ ma je opracować do 2028-2029.

W całym programie nie zapomniano też o zapleczu. Czesi pozyskają szereg różnych symulatorów do szkolenia załóg CV90 i specjalistycznego personelu. W garnizonach 7. Brygady w Přáslavicach i Vyškovie zbudowana ma zostać nowa infrastruktura. Nie zaplanowano jednak zakupu odpowiednio dużych zapasów amunicji do CV90. Tę zamówiono na razie w ilościach niezbędnych do testów i prób (Czechy chcą kupić czołgi wspólnie z Niemcami, 2023-05-25, Kontrakt na czeskie CV90, 2023-05-25).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.