Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodorowe plany Ławicy

Infrastruktura, Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, Transport lotniczy, 15 czerwca 2023

Wczoraj, 14 czerwca 2023, port lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego ogłosił, że ma zamiar stać się wodorowym hubem w ramach międzynarodowego partnerstwa dla projektu Interreg Region Morza Bałtyckiego, które ma na celu połączenie regionów Morza Bałtyckiego dzięki planom wprowadzenia do służby samolotów zasilanych wodorem.

 Głównym celem nowo utworzonego Projektu Regionu Morza Bałtyckiego jest doprowadzenie lotnisk w regionie Morza Bałtyckiego do standardów odpowiednich dla lotnictwa opartego na wodorze / Ilustracje: Port lotniczy Poznań-Ławica

W ramach tego projektu lotniska i inni partnerzy mają połączyć siły, by promować niskoemisyjne lub zeroemisyjne operacje lotnicze dzięki zunifikowanemu systemowi zaopatrywania w paliwo wodorowe w portach lotniczych i w związku z tym ubiegają się na ten cel o fundusze z Unii Europejskiej.

W pierwszym etapie działań poznański port lotniczy planuje już budowę na terenie lotniska farmy fotowoltaicznej, która w przyszłości ma stać się źródłem wytwórczym energii z odnawialnych źródeł energii dla elektrolizerów do produkcji ekologicznego wodoru do napędu pojazdów. Po doprecyzowaniu wymagań technologicznych dla zielonego wodoru przez producentów statków powietrznych napędzanych tym paliwem, lotnisko jest skłonne osiągnąć technologiczną gotowość do obsługi samolotów bezemisyjnych i dostarczania w tym celu wodoru.

W ramach projektu port lotniczy Poznań-Ławica wszedł w skład konsorcjum, w ramach którego razem z innymi partnerami ubiega się o dofinansowanie unijne w ramach programu Interreg. Partnerzy międzynarodowego projektu złożyli wniosek o dofinansowanie planowanego projektu BSR Hydrogen Air Transport-Preparation of Baltic Sea Region Airports for Green Hydrogen. Pod kierownictwem portu lotniczego w Hamburgu różne lotniska, organizacje i regionalni partnerzy gospodarczy połączyli siły w Projekcie Regionu Morza Bałtyckiego, by lepiej włączyć regiony Morza Bałtyckiego w ramach istniejących węzłów komunikacyjnych oraz umożliwić operowanie z nich nisko lub zeroemisyjnych statków powietrznych.

Unijny program finansowania Interreg Baltic Sea Region Programme zawiera kilka obszarów tematycznych. Wraz z konsorcjum partnerzy złożyli wniosek o dofinansowanie w obszarze tematycznym Zielona Mobilność. Ważnym punktem Projektu Regionu Morza Bałtyckiego jest rozwój łańcucha dostaw zielonego wodoru od produkcji po tankowanie samolotów lub urządzeń obsługi naziemnej używanych na lotniskach.

W skład konsorcjum wchodzi 16 partnerów projektu i 24 stowarzyszone organizacje. Częścią partnerów są znaczący operatorzy portów lotniczych nad Morzem Bałtyckim. Ponieważ projekt ma na celu między innymi ożywienie regionalnego ruchu lotniczego, w partnerstwo zaangażowanych jest również kilka mniejszych portów lotniczych i regionalnych linii lotniczych. Partnerami lub organizacjami stowarzyszonymi są także dostawcy technologii, uniwersytety i władze.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku i wyboru projektu do finansowania, mógłby on rozpocząć się jesienią 2023.Współpraca międzynarodowa zaplanowana jest na trzy lata i ma być ważnym krokiem w kierunku rozwoju podróży lotniczych w regionie Morza Bałtyckiego niezależnych od paliw kopalnych. Głównym celem nowo utworzonego Projektu Regionu Morza Bałtyckiego jest doprowadzenie lotnisk w regionie Morza Bałtyckiego do standardów odpowiednich dla lotnictwa opartego na wodorze.

Projekt ma na celu określenie warunków wstępnych dla infrastruktury lotniskowej dostosowanej do samolotów z napędem wodorowym. Po zakończeniu projektu wszystkie porty lotnicze powinny być przygotowane do samodzielnego inwestowania i realizacji swoich projektów infrastrukturalnych. Za pomocą tego projektu partnerzy projektu chcą wypracować możliwości regionalnego transportu lotniczego opartego o technologię wodorową. Obok tego aspektu rozwojowego, niewykluczone jest też powstanie nowej siatki połączeń lotniczych (Destinus testuje napęd wodorowy, 2023-06-02, Holenderski samolot z napędem wodorowym, 2023-04-27, Więcej rejsów na trasie Poznań-Warszawa, 2023-05-29, flydubai polecą do Poznania , 2023-05-09).




Galeria



Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.