Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjski ambasador w Teheranie na dywaniku

Strategia i polityka, Ludzie, 15 lipca 2023

Irańskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o wezwaniu na konsultacje rosyjskiego ambasadora Aleksieja Jurijewicza Dedowa po pojawieniu się negatywnego wspólnego z państwami Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Gulf Cooperation Council, GCC) oświadczenia w sprawie wysp Abu Musa, Wielki Tunb i Mały Tunb. Stało się to podczas rozmów, którym przewodniczyli ministrowie spraw zagranicznych Omanu i Rosji – Mohammad Dżawad i Siergiej Ławrow.

Aleksiej Jurijewicz Dedow składający listy akredytacyjne na ręce szefa irańskiej dyplomacji Hosejna Amira-Abdollahiana w Tehranie w listopadzie 2022 / MZS Iranu

Spotkanie odbyło się w Moskwie w ramach dialogu strategicznego między Rosją a państwami GCC. W jej skład wchodzą ZEA, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Katar, Bahrajn i Oman.

Szefowie dyplomacji państw uczestniczących w konferencji potwierdzili poparcie dla pokojowych form rozwiązania sporu dotyczącego tych wysp. Opowiedzieli się za propozycją Zjednoczonych Emiratów Arabskich przeprowadzenia negocjacji dwustronnych lub skierowania sprawy do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Abu Zabi wskazało, że chciałoby rozwiązania zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego i Kartą Narodów Zjednoczonych.

Według komunikatów irańskich mediów przedstawiciel Rosji zobowiązał się do niezwłocznego przekazania Moskwie wątpliwości, które usłyszał w Teheranie. Rzecznik irańskiego MSZ Nasser Kanaani zauważył, że Iran ma pełną suwerenność nad trzema wyspami Zatoki Perskiej. W związku z podobnymi uwagami w grudniu na konsultacje został wezwany przedstawiciel Chińskiej Republiki Ludowej.

Sprawa wysp położonych w Cieśninie Ormuz jest problematyczna niemal od 1971, gdy zostały opanowane przez irańską marynarkę wojenną, po opuszczeniu przez Brytyjczyków. Niemal w tym samym czasie wyspami podzieliły się dwa emiraty: Ras Al-Chajma przejął Wielki i Mały Tunb, zaś Szardża – Abu Musę. Później weszły w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich i problem zaczął narastać.

Iran ma jednak nieznaczną przewagę, które a wynika z faktu zajmowania tego terytorium i militarnego obsadzenia przez tamtejszych żołnierzy. Trudno sobie wyobrazić, że państwo ajatollahów odda trzy wyspy pozwalające na kontrolę strategicznie ważnej Cieśniny Ormuz, kluczowej drogi wodnej, przez którą przepływa około jednej piątej światowych zasobów ropy (Irańskie próby przejęcia zbiornikowców, 2023-07-08).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.