Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Miloš II z wieżą Kerber

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Służby państwowe, 27 lipca 2023

Serbowie zaprezentowali nowy wariant wielozadaniowego pojazdu opancerzonego Miloš II 4x4 o zwiększonej ładowności, który wyposażono w zsmu Kerber 20/3 mm. Jego pokaz i strzelanie dla tamtejszego resortu obrony miały miejsce 18 lipca 2023 na poligonie Nikinci. Był to element testów tak skonfigurowanego wozu. W wydarzeniu uczestniczył minister obrony Serbii Miloš Vučević a także przedstawiciele węgierskiego resortu obrony pod przewodnictwem Dyrektora Zbrojeń László Tömböla.

Początkowo moduł Keber miał trafić na mniejszego i lżejszego Miloša / Zdjęcie: MO Serbii

Strzelanie przed delegacjami resortów obrony prowadzono z zsmu Kerber 20/3 mm, a także z zsmu M15 z wkm kal. 12,7 mm. Oba były zamontowane na wozach rodziny Miloš. Z pierwszego modułu ogień prowadzono na dystans 1200 mm, zaś w przypadku drugiego na dystans 500-1200 m.

Po raz pierwszy moduł Kerber zamontowany na dachu Miloša II został pokazany 27 czerwca br. w czasie wizyty ministra Vučevicia w zakładachBorbeni Složeni Sistemi. Mieszczą się one w Pljakovie blisko Kuršumliji. O sile ognia modułu stanowi jugosłowiańska, trójlufowa przeciwlotnicza armata automatyczna kal. 20 mm Zastava M55 (znana też jako 20/3-mm-M55). Uzbrojenie to zostało opracowane w Jugosławii w 1955 na bazie francuskiej jednolufowej armaty Hispano-Suiza HS.804 20 mm L/70 montowanej na holowanej podstawie HSS.630-3. Licencja na nią została zakupiona przez Jugosławię w 1951.

Moduł Kerber mieści 3 skrzynie amunicyjne, z których zasilana jest armata. Każda mieści 60 naboi kal. 20x110 mm. Szybkostrzelność systemu sięga 2000 strz./min. Strzelanie jest możliwe zarówno używając tylko jednej lufy, jak też używając wszystkich trzech jednocześnie. Najsłabszym ogniwem wież jest jednak stosunkowo czasochłonne ręczne przeładowanie, wymagające opuszczenia przez żołnierza opancerzonego wnętrza pojazdu. Naraża to obsługę na ogień przeciwnika.

Początkowym zamiarem Serbów było uzbrojenie w moduł uzbrojenia mniejszego Miloša. Okazało się jednak, że aby pomieścić dosyć dużą wieżę, potrzebny jest cięższy nosiciel. Większe wymiary pojazdu pozwoliły jednak umieścić w tylnej części stropu właz, przez który można przeładować Kerbera.

Dostosowany do modułu uzbrojenia Miloš II został opracowany i zaprezentowany publicznie w bazie Batajnica 22 kwietnia br. Jest on o 0,7 m dłuższy i o 0,1 m szerszy od poprzednika. Masa własna wzrosła zaś z 12,8 do 15,5 t. W wozie mieści się 10 żołnierzy (Miloš miał miejsce dla 8). Różni się też tym, że ma dwa włazy na dachu.

Obecnie Miloš jest produkowany seryjnie i eksploatowany przez kilku użytkowników. Należy do nich Gwardia Narodowa Cypru, żandarmeria wojskowa Snegalu (pozyskała co najmniej 10 Milošów z obrotnicą z wkm M87 kal. 12,7 mm) oraz Serbia, która pozyskała te pojazdy dla wojska i policji. Cena jednostkowa pojazdu to ok. 500 tys. USD (Serbia zainwestuje w przemysł, 2023-03-22, ).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.