Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Środki na Kraby z Gliwic

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 31 lipca 2023

Prezes Rady Ministrów podczas wizyty w Zakładach Bumar-Łabędy w Gliwicach po raz kolejny ogłosił, że zostanie tam utworzona kolejna linia produkcyjna rodzimych armatohaubic samobieżnych kal. 155 mm Krab. Według Premiera łączny koszt inwestycji to 800 mln PLN. Co ma ona dokładnie obejmować – na razie nie ujawniono.

Widoczna obecnie konieczność budowy drugiej linii produkcyjnej armatohaubic Krab wynika z wieloletniego braku inwestowania przez resort obrony i resort aktywów państwowych w moce produkcyjne polskiego przemysłu / Zdjęcie: 16. Dywizja Zmechanizowana – kpr. Piotr Szafarski

Na potrzeby inwestycji konieczne będzie przekazanie hal przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Szef tego resortu miał już obiecać, że zostanie to zrealizowane w krótkim czasie. Jeżeli w Gliwicach ma zostać zbudowana pełnoprawna linia produkcyjna armatohaubic, konieczne będzie pozyskanie niezbędnego wyposażenia, nowoczesnych obrabiarek, a także integracja sprzętu, rekrutacja i szkolenie personelu. To proces trwając zwykle kilka lat. Do tego dochodzi wprowadzenie odpowiednich standardów kontroli jakości.

Zapowiadane od miesięcy ulokowanie produkcji Krabów w ZM Bumar-Łabędy jest związane z dużym obciążeniem produkcją zbrojeniową Huty Stalowa Wola. Nowa linia pozwoliłaby odciążyć HSW, która realizuje wiele innych krytycznych dla Sił Zbrojnych RP programów (Borsuk, ZSSW-30, Rak, Wisła, Baobab-K, Ottokar-Brzoza). Jest to spowodowane faktem, że stalowowolskie zakłady nie mają obecnie zadowalającego dla MON potencjału produkcyjnego. Jest to bezpośrednią konsekwencją wieloletnich zaniedbań resortu i zamawianiem jedynie 16 Krabów rocznie, bez inwestowania w większe moce produkcyjne polskich zakładów.

Kraby są dostarczane nie tylko do Wojska Polskiego, lecz także na Ukrainę, gdzie zebrały wysokie oceny ukraińskich artylerzystów. Według Premiera poza Ukrainą zamówienia na Kraby pojawiają się też z innych kierunków, jakich – nie wiadomo. Priorytetowo ma być jednak traktowana produkcja armatohaubic dla SZ RP. Może to oznaczać, że oddala się widmo uzależnienia polskiej armii od drugiego zamówienia na setki południowokoreańskich armatohaubic K9 (Kraby będą ćwiczyć w Danii, 2023-03-16, Pierwsze strzelanie polskich K9A1, 2023-02-23).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.