Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcja za Szwecją w NATO

Strategia i polityka, 24 stycznia 2024

Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało wczoraj, 23 stycznia 2024, wniosek Szwecji o członkostwo w NATO. Za przyjęciem Szwecji do NATO głosowało 287 parlamentarzystów. 55 było przeciw a 4 się wstrzymało. Do pełnego ratyfikowania dokumentu niezbędny jest jeszcze podpis prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, co powinno zostać formalnością, ponieważ zgodę wyraził on już w lipcu 2023 podczas szczytu NATO w Wilnie.

Przełom w sprawie tureckiego poparcia dla przystąpienia Szwecji do NATO nastąpił na spotkaniu premiera Szwecji Ulfa Kristerssona i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoǧana przed szczytem NATO w Wilnie w 2023 / Zdjęcie: NATO

Ratyfikacja szwedzkiego wniosku przez Turcję oznacza, że na drodze do członkostwa Sztokholmu w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostały już tylko Węgry. Nadzieję na jak najszybsze przyjęcie wniosku przez tamtejszy parlament wyraził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szwecja złożyła wniosek o członkostwo w NATO już po wybuchu pełnoskalowej wojna na Ukrainie 18 maja 2022, równolegle z Finlandią. Niedługo później, 5 lipca 2022, oba państwa zostały zaproszone do Sojuszu poprzez podpisanie protokołów akcesyjnych. Finlandii szybciej udało się zyskać poparcie wszystkich państw Sojuszu i ostatecznie 4 kwietnia ub. r. została 31. członkiem NATO .

W przypadku Szwecji przełom nastąpił dopiero podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie, kiedy prezydent Erdoğan zapowiedział, że udało się porozumieć ws. szwedzkiego członkostwa. Szwecja zniosła embargo na sprzedaż uzbrojenia do Turcji i zaostrzyła przepisy antyterrorystyczne co zostało wymierzone w Kurdów przebywających w Szwecji i wspierających kurdyjskie organizacje w Turcji w ten sposób spełniając oczekiwania Turcji (Turcja poprze członkostwo Szwecji w NATO, 2023-07-11).

Niejako przy okazji Ankara anonsowała też potrzebę uzyskania amerykańskiej zgody na zakup 40 samolotów F-16, co pośrednio wiązano z negocjacjami ze Szwecją. Ze strony Waszyngtonu spłynęły pozytywne głosy w tej sprawie, jednak oficjalnej zgody do tej pory nie udzielono (NATO zapowiedziało Steadfast Defender 2024, 2024-01-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.