Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Destinus dostarcza bsl Ukrainie

Bezzałogowce, Transakcje, Konflikty zbrojne, Ludzie, 02 lutego 2024

Francuski Challenges poinformowal, ze szwajcarski start-up Destinus (Destinus testuje napęd wodorowy, 2023-06-02) dostarcza Ukrainie bsl kilku typów. Od drugiego kwartału 2023 rozpoczął dostawy setek bsl dalekiego zasięgu Lord. Od początku 2024 uzupełniają je odrzutowy bsl Ruta i mini-bsl Hornet.

Certyfikat zrzeczenia się przez Miachaiła Kokoricza obywatelstwa Federacji Rosyjskiej. Od 12 stycznia 2024 przedsiębiorca nazywa się Michail Kokorich. Obywatelstwa rosyjskiego zrzekł się nie zgadzając się na politykę Władimira Putina i atak Rosji na Ukrainę / Ilustracja: X – mkokorich

Destinus jest przedsiębiorstwem założonym przez imigranta z Rosji Michaila Kokoricha (Michaiła Kokoricza), który właśnie zrezygnował z obywatelstwa rosyjskiego. Kokorich stał do niedawna – jeszcze w Rosji – na czele kosmicznego start-upu Dauria Aerospace. Destinus jest zaś najbardziej znany z projektów samolotów hipersonicznych, które miałyby latać z prędkością ponad Ma5 (Wznowienie testów Jungfrau, 2022-09-03).

Z ustaleń Challenges wynika, że Destinus po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny na Ukrainie znacznie zmienił profil działalności. W całkowitej tajemnicy opracował kilka typów bsl, które mogły okazać się przydatne dla Ukraińców do prowadzenia wojny. Jednym z nich jest bojowy bsl Lord o zasięgu od 750 do ponad 2000 km, zależnie od konfiguracji. Jest on wyposażony w napęd śmigłowy. Jego głównym przeznaczeniem jest atakowanie celów naziemnych. Bsl Lord mogą jednak realizować także misje rozpoznawcze i wre.

Od początku 2024 Destinus dostarcza Ukrainie także bbsl Ruta. Są one napędzane silnikami odrzutowymi. Przypominają małe pociski samosterujące. Ich zasięg wynosi 300 km. Bbsl Ruta są przeznaczone do atakowania celów lądowych, ale mogą one wykonywać także misje rozpoznawcze. Pierwotnym przeznaczeniem tego bezzałogowca była rola celu latającego.

Inny dostarczany Ukrainie bbsl to Hornet. To mały pojazd o masie kilku kg, rozwijający prędkość 300 km/h.. Ma on zwalczać bezzałogowce przeciwnika, ale także pełnić rolę trudnego do wykrycia retlanslatora i komponentu systemów rozpoznawczych.

Obecnie Destinus dostarcza około stu dużych bsl miesięcznie. Ich głównym odbiorcą jest Ukraina. Choć start-up ma siedzibę w Payerne (Szwajcaria), jego bsl są produkowane w Niemczech (Monachium), Hiszpanii (Madryt) i Holandii (Hengelo). Ten ostatni zakład dołączył do grupy po przejęciu w 2023 producenta turbin gazowych Opra. Większość bsl Destinusa jest formalnie eksportowana z Niemiec. Stale rośnie też liczba bsl montowanych w nieznanym miejscu na Ukrainie.

Od początku istnienia Destinus zebrał 75 mln euro na programy rozwojowe. Dopiero w 2023 rozpoczął produkcję i sprzedaż bsl. Przyniosło to ok. 17 mln euro. Większość z tej kwoty Destinus uzyskał w ostatnim kwartale. Kokoricz spodziewa się, że w 2024 obroty przedsiębiorstwa wzrosną kilkukrotnie. Dzięki temu Destinus może osiągnąć rentowność.

Zaangażowanie Destinusa w produkcję wojskową powoduje, że Kokoricz planuje przeniesienie jego siedziby do Paryża. Neutralność Szwajcarii utrudnia bowiem eksport. Restrykcyjna jest także polityka eksportowa Niemiec. Z tego punktu widzenia Francja jest znacznie lepszym miejscem do prowadzenia działalności.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.