Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Budowa fabryki amunicji w Niemczech

Infrastruktura, Przemysł zbrojeniowy, 13 lutego 2024

W Unterlüßw Dolnej Saksonii niemiecki przemysł obronny rozpoczął budowę nowej fabryki amunicji. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod zakład Werk Niedersachsen wziął udział m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Danii Mette Frederiksen i minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

Docelowo w zakładzie w Unterlüß produkowanych ma być rocznie 200 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, do 1900 tys. kg materiału wybuchowego RDX i inne elementy amunicji artylerii lufowej i rakietowej / Zdjęcie: Rheinmetall

Jak podają Niemcy w Werk Niedersachsen produkowana będzie amunicja, ładunki wybuchowe i elementy artylerii rakietowej. Zakład ma być zdolny do produkcji około 200 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej rocznie, a także do 1900 tys. kg materiału wybuchowego RDX i opcjonalnie inne komponenty do produkcji ładunków miotających. Przewiduje się również uruchomienie produkcji silników rakietowych i głowic bojowych na potrzeby przyszłej niemieckiej artylerii rakietowej.

Budowa fabryki jest finansowana ze środków własnych Rheinmetalla w wysokości 300 mln EUR (1,3 mld PLN), bez wsparcia rządowego. Docelowo w Unterlüß ma znaleźć zatrudnienie ok. 500 pracowników i mają być tam wytwarzane całe komplety amunicji składające się z zapłonnika, zapalnika, ładunków miotających, ładunków wybuchowych i pocisku.

Celem niemieckiego koncernu jest jak jak najszybsze uruchomienie produkcji. Ta powinna ruszyć po 12 miesiącach od rozpoczęcia budowy. Początkowo wolumen produkcji wyniesie 50 tys. sztuk amunicji rocznie w pierwszym roku. W kolejnym roku produkcja wzrośnie do 100 tys. a w trzecim do docelowych 200 tys. Rósł będzie także udział niemieckich komponentów w produkcji. W pierwszym roku produkcji wyniesie on 50%, w drugim 80% a w trzecim 100%.

Nowy zakład pozwoli sprawniej zaspokajać potrzeby Bundeswehry w zakresie produkcji amunicji artyleryjskiej. Szacowany koszt odbudowy niemieckich zapasów amunicji to 40 mld EUR.Fabryka umożliwi też dostawy w czasie kryzysu do państw partnerskich. Przy okazji Niemcy zamierzają wyeliminować zależność od zezwoleń na eksport w przypadku fabryk położonych w innych państwach i uzyskać w tym zakresie pełną samodzielność.

Niemiecki koncern do 2025 zamierza produkować do 700 tys. szt. amunicji artyleryjskiej rocznie a także 10000 tys. kg prochu. Produkcja ma być realizowana w Niemczech, Hiszpanii, RPA, Australii i na Węgrzech (Budowa fabryki amunicji w Várpalota zgodnie z planem, 2024-02-01, Amunicja z Expal dla Ukrainy, 2023-12-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.