Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AU MON poszukuje MG-20

Wojska lądowe, Logistyka, 19 kwietnia 2024

Agencja Uzbrojenia MON poinformowała o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych w celu zebrania informacji na temat pozyskania mostów towarzyszących (szturmowych) na podwoziu gąsienicowym MG-20. Podmioty zainteresowane udziałem w konsultacjach mogą składać zgłoszenia do 17 maja 2024. Z kolei termin przeprowadzenia wstępnych konsultacji przez AU MON ustalono między 27 maja a 30 czerwca br.

Zgodnie z dokumentami opublikowanymi przez AU MON w planach jest pozyskanie 120 kompletów mostów towarzyszących MG-20 / Zdjęcie: Agencja Uzbrojenia MON

Wstępne konsultacje rynkowe mają na celu ocenę możliwości spełnienia wymagań, parametrów i funkcjonalności, sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących zabezpieczenia logistycznego i szkolenia, oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania. Do tego AU MON zamierza zdefiniować obszary ryzyka w tym postępowaniu, wstępnie ustalić terminy pozyskania sprzętu wojskowego i ustalić możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dostaw oraz warunków pozyskania technologii produkcji i obsługi technicznej w polskim przemyśle.

Jak wynika z załączników opublikowanych przez Agencję, analiza ma dotyczyć zakupu 120 mostów towarzyszących MG-20 wraz z 18 symulatorami (trenażerami). Mosty mają mieć gwarancję co najmniej 24 miesiące i być eksploatowane przez 30 lat. Zapewnione mają zostać także szkolenia personelu Wojska Polskiego. Wstępnie określony przez AU termin realizacji dostaw mostów to lata 2026-2035.

Poszukiwane mosty mają umożliwiać budowę przepraw przez przeszkody terenowe o szerokości do 20 m. Wymagana nośność to klasa MLC80 dla pojazdów gąsienicowych i MLC120 dla pojazdów kołowych. Nowe mosty pozwolą zastąpić w linii przestarzałe mosty towarzyszące BLG-67 oparte o podwozie czołgu T-55.

Najbardziej prawdopodobnym wyborem jest polskie przęsło PM-20 systemu Daglezja-G. Do tej pory było ono oferowane na podwoziu czołgowym rodziny T-72. W związku z przekazaniem większości tych pojazdów Ukrainie, wyczerpaniem zapasów części zamiennych, a także zamówieniu setek nowocześniejszych czołgów M1 Abrams i K2 konieczne jest znalezienie adekwatnego podwozia dla tych mostów. Należy się spodziewać, że będzie to jeden z kluczowych obszarów postępowania ogłoszonego przez Agencję Uzbrojenia. Nie można też zapominać, że równie zaniedbanym obszarem Wojska Polskiego są też wozy zabezpieczenia technicznego, które mogą bazować na tym samym podwoziu czołgowym (Modyfikacja MS-20, 2023-08-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.