Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
26 czerwca 2014

Gun-Center zaprezentowało na BME diodowe znaczniki świetlne S&S Precision dla komandosów. Zastępują one w jednostkach specjalnych światła chemiczne. W Gdańsku zaprezentowano dwa rodzaje diodowych znaczników: prostszy i jednorazowy V-Lite oraz zaprojektowany specjalnie do montażu na czerepie hełmu Manta Strobe.

Diodowy znacznik świetlny Manta Strobe jest przeznaczony do mocowania na czerepie hełmu bojowego lub kasku. Wzornictwo urządzenia powoduje, że możliwość zaczepienia o przeszkody jest zminimalizowana. Tego rodzaju urządzenia są używane w Wojskach Specjalnych

Do tej pory do oznaczania swojej pozycji w nocy żołnierze wojsk specjalnych używali jednorazowych świateł chemicznych. Są to jednorazowe źródła światła, działające na zasadzie wymieszanie dwóch cieczy (np. roztworu nadtlenku wodoru z roztworem kwasu szczawiowego i odpowiedniego barwnika fluorescencyjnego), emitujące światło w widmie widzialnym w różnych barwach, jak też podczerwieni. Rozwiązanie to, choć proste i tanie, ma jednak liczne ograniczenia, jak niemożność wyłączenia źródła (komandosi musieli po prostu zakopywać lub owijać w coś światło chemiczne, aby przestało być widoczne), czy też ograniczenie kierunku jego emisji (tutaj pomagała nieprzezroczysta taśma, którą owijano plastikowy pojemnik, pozostawiając widoczną szczelinę).

Rozwój diodowych źródeł światła, wraz ze zmniejszaniem się kosztów elektroniki doprowadził do powstania alternatywnego rozwiązania – elektronicznych znaczników świetlnych. Są one znacznie wygodniejsze dla użytkownika, bowiem mają możliwość włączenia i wyłączenia w razie potrzeby, zmiany sposobu emisji (np. ciągła, stroboskopowa szybka lub wolna), łatwiej je również zamocować do oporządzenia czy hełmu użytkownika.

V-Lite to prosty, jednorazowy znacznik diodowy. Urządzenie jest całkowicie zatopiona w elastycznej silikonowej powłoce ochronnej. Umożliwia to pracę znacznika w każdych warunkach, w tym od powierzchnią wody. To sprawiło, że zainteresowała się nim JWF. Całość ma masę 22 g i jest mocowane na taśmach montażowych kamizelki, na dowolnym odcinku taśmy samosczepnej (Velcro), można je też zawiesić (np. na szyi), korzystając z dostarczanej w zestawie smyczy / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

V-Lite to prosty znacznik diodowy z jednym przyciskiem, którego naciskanie włącza i wyłącza urządzenie, jak też pozwala zmieniać tryby jego pracy. Dioda wraz z baterią i elektroniką jest całkowicie zatopiona w elastycznej silikonowej powłoce ochronnej. Nie tylko umożliwia to pracę znacznika w każdych warunkach, w tym od powierzchnią wody, ale też pozwala na lepsze dopasowanie urządzenia do kształtu powierzchni na której będzie umieszczone.

Całość ma masę 22 g i jest mocowane na taśmach montażowych kamizelki, na dowolnym odcinku taśmy samosczepnej (Velcro), można je też zawiesić (np. na szyi), korzystając z dostarczanej w zestawie linki. V-Lite może świecić w kolorach niebieskim, zielonym, pomarańczowym i białym, a także w podczerwieni. Użytkownik może wybrać urządzenie świecące światłem ciągłym, świecące stroboskopowo lub przełączane między tymi dwoma trybami. Urządzenie jest jednorazowego użytku, a czas ciągłej pracy na dostarczonej baterii wynosi 120 godzin.

Znacznik świetlny Manta Strobe jest bardziej zaawansowany i przeznaczony do mocowania na czerepie hełmu bojowego lub kasku. Wzornictwo urządzenia powoduje, że możliwość zaczepienia o przeszkody jest zminimalizowana. Manta Strobe Jest dostosowane do obsługi jedną ręką, bez potrzeby każdorazowego demontażu z hełmu. Dlatego wibruje (raz lub kilka razy) po uruchomieniu, aby użytkownik wiedział, że jest włączone. Aby uniknąć przypadkowego wykrycia noszącego, urządzenie zawsze zaczyna działać w trybie świecenia w podczerwieni. Dopiero później, przy jednoczesnym wciśnięciu dwóch przycisków znajdujących się po obu stronach korpusu można przełączyć na tryb świecenia na biało lub zielono w różnych trybach pracy w zależności od wersji. Całość zasilana jest z jednej 3-woltowej baterii CR-123.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.