Reklama
Reklama

Chiny przetestowały bombę na bazie wodorku magnezu. Opracował ją 705. Instytut Badawczy Chińskiej Państwowej Korporacji Stoczniowej (CSSC). To jednostka naukowa znana głównie z projektowania broni podwodnej. Informację o teście podał South China Morning Post.

Zdjęcie: via South China Morning Post

Twórca bomby, Wang Xuefeng, poinformował, że testowany ładunek miał masę 2 kg. Wykorzystywał wodorek magnezu (MgH₂) – związek, w którym zawartość wodoru przekracza nieco 7%. Wybuch trwał ponad 2 s – 15 razy dłużej niż eksplozja takiej samej ilości trotylu, i wytworzył kulę ognia o temperaturze ponad 1000°C.

Nowa bomba jest odpalana za pomocą konwencjonalnego materiału wybuchowego. Inicjuje on rozkład termiczny wodorku magnezu. W rezultacie uwalnia się wodór, który ulega zapłonowi i tworzy stabilną strefę spalania.

Chińscy naukowcy opracowali nowy rodzaj amunicji termobarycznej. Intensywność i czas jej spalania można precyzyjnie regulować poprzez zmianę składu i konfiguracji ładunku. Umożliwia to równomierne rozłożenie uszkodzeń termicznych na dużym obszarze. System może więc znaleźć zastosowanie w niszczeniu celów powierzchniowych.

Reklama
Reklama

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.