Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

27 czerwca 2018

Biorący udział w gdańskich targach Lockheed Martin wyraża zainteresowanie udziałem w budowie nowych okrętów podwodnych Marynarki Wojennej RP w ramach programu Orka. Amerykański koncern postrzega się jako potencjalny dostawca wybranych urządzeń pokładowych i rozwiązań w dziedzinie szkolenia załóg.

Model OP typu Virginia prezentowany na stoisku koncernu Lockheed Martin / Zdjęcie: Michał Jarocki

Lockheed Martin, który przez wieloletnią obecność na lokalnym rynku na stałe wpisał się w krajobraz polskiego przemysłu zbrojeniowego, wyraża stałe zainteresowanie jednym z kluczowych programów zakupowych Marynarki Wojennej RP – Orka, którego celem jest pozyskanie trzech nowoczesnych okrętów podwodnych.

Amerykański koncern postrzega się w roli dostawcy wybranych elementów wyposażenia pokładowego okrętów, w tym aparatury sonarowej i urządzeń łączności. Producent mógłby również zapewnić MW RP sprzęt do szkolenia załóg, w tym np. pozorne cele akustyczne do ćwiczenia wykrywania, śledzenia i zwalczania nieprzyjacielskich okrętów podwodnych.

Według Chrisa Burmeistera, odpowiedzialnego za rozwój biznesowy Lockheed Martina w Europie Północnej, amerykański koncern dysponuje odpowiednim doświadczeniem w tym zakresie, które zdobyto m.in. w wyniku wieloletniego wsparcia rozwoju floty podwodnej US Navy. Nie bez powodu na stoisku LM zaprezentowano m.in. model jednego z atomowych okrętów podwodnych typu Virginia, które budowane są dla amerykańskiej marynarki wojennej i doposażane przez Lockheeda.

Rozmówca RAPORT-wto zapewnił, że Lockheed Martin śledzi rozwój wypadków w programie Orka i ma świadomość wiodącej roli trzech europejskich stoczni w wyścigu o polskie zlecenie. Według Burmeistera koncern z USA ma pełną świadomość tego, jakie okręty będą oferowane Polsce przez Naval Group, Saaba i thyssenkrupp Marine Systems.

Co więcej, producent z USA miał też opracować wstępną koncepcję włączenia się w budowę polskich OP, mając jednak świadomość, że charakter i zakres partnerstwa Lockheeda z poszczególnymi stoczniami może różnić się w zależności od tego, który z oferowanych projektów okaże się zwycięski. Rozmówca RAPORT-wto podkreślił jednak, że amerykański koncern ma już odpowiednie doświadczenie współpracy z wybranymi europejskimi producentami przy budowie lub projektowaniu OP.

Co istotne, Lockheed Martin nie ogranicza swojej aktywności w ramach przygotowań do programu Orka jedynie do spotkań i rozmów z potencjalnymi oferentami. Producent ma też utrzymywać stały kontakt z polskimi instytucjami, które odegrają kluczową rolę przy wyborze dostawcy nowych OP, w tym m.in. z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Inspektoratem Uzbrojenia.

Amerykański koncern przykłada bowiem dużą wagę do efektywnej prezentacji swojej oferty, która poparta jest bogatym doświadczeniem z realizacji podobnych zleceń dla US Navy. Stąd, w ocenie rozmówcy RAPORT-wto, potrzeba utrzymywania kontaktu nie tylko z producentami, którzy wezmą udział w przetargu, ale także podmiotami odpowiedzialnymi za podejmowanie ostatecznych decyzji zakupowych.

Ponadto, Lockheed Martin dąży do poszerzenia bazy partnerów przemysłowych w Polsce, poszukując przedsiębiorstw, które mogłyby zaangażować się w realizację zleceń na potrzeby programu Orka. Stałe monitorowanie lokalnego przemysłu zbrojeniowego, zwłaszcza przedsiębiorstw branży stoczniowej, ma być kluczem do zapewnienia sprawnej realizacji zamówień od Marynarki Wojennej RP, a także zagwarantować jakość wykonanych prac i stwarzać szanse na kontynuację współpracy przemysłowej przy okazji przyszłych kontraktów. 


Drukuj Góra