Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

04 września 2018

Na tegorocznym MSPO CRW Telesystem-Mesko, producent głowic naprowadzających i głównych elementów urządzenia startowego pocisków przeciwlotniczych Grom i Piorun, wystawia Mobilny System Rakietowy KUSZA. Jest on przystosowany do montowania na praktycznie dowolnej platformie samochodowej.

Mobilny System Rakietowy KUSZA powstał na bazie doświadczeń konfliktu gruzińsko-rosyjskiego o Osetię Południową w 2008, gdzie były używane polskie przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom. Po zakończeniu działań wojennych doświadczenia, zdobyte w czasie operacji z wykorzystaniem PPZR Grom, zostały przeanalizowane i doprowadziły do wyciągnięcia wniosków, które następnie zostały zmaterializowane w postaci systemu KUSZA

Mobilny System Rakietowy KUSZA powstał na bazie doświadczeń konfliktu gruzińsko-rosyjskiego o Osetię Południową w 2008, gdzie były używane polskie przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom. Po zakończeniu działań wojennych doświadczenia, zdobyte w czasie operacji z wykorzystaniem PPZR Grom, zostały przeanalizowane i doprowadziły do wyciągnięcia wniosków, które następnie zostały zmaterializowane w postaci systemu KUSZA.

W ramach prac własnych CRW Telesytsem-Mesko, przy współpracy specjalistów z ZEK WAT oraz MESKO stworzyło autonomiczny, wysokomobilny system rakietowy zdolny do samodzielnego operowania na polu walki, przy zachowaniu wszelkich aspektów skrytego i pasywnego działania. System ten może być wykorzystywany przez wszystkie rodzaje sił zbrojnych, w Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest on przeznaczony do zwalczania platform napadu powietrznego, w tym: samolotów odrzutowych, śmigłowców, bsl i innych.

System wyposażony jest w rakiety MANPADS Grom (w przyszłości także Piorun, do operowania którymi jest przystosowany) typu wystrzel i zapomnij oraz ergonomiczny system śledzenia i odpalania. Specjalistyczny system celowania i zobrazowania sytuacji powietrznej, znajdujący się na pokładzie MSR KUSZA pozwala łatwo wyszukiwać, śledzić i zwalczać środki napadu powietrznego.

Standardowe rakiety GROM, wraz z Naziemnymi Blokami Zasilania, mocowane są do uchwytów na sztywnej ramie wyposażonej w autonomiczne Mechanizmy Startowe, optoelektroniczne układy celownicze i pulpit operatora. Dzięki lekkiej i dobrze wyważonej konstrukcji operator może precyzyjnie namierzyć i śledzić cel. Zastosowanie złącza obrotowego pozwala strzelcowi na pracę w zakresie n×360˚. Układy elektroniczne systemu zasilane są z baterii nosiciela o dużej pojemności lub z generatora mocy, co pozwala na wielogodzinną, autonomiczną pracę systemu.

Mobilny system rakietowy KUSZA montowany jest na nosicielu-pojeździe terenowym Polaris Ranger 6×6 lub na dowolnym pojeździe (np. pick-up Toyota Hilux) co pozwala zajmować pozycję bojową w niemal każdych warunkach terenowych. Niewielkie rozmiary systemu i sztywna konstrukcja pozwalają także szybko zmieniać pozycje przy wykorzystaniu różnych platform transportowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.