Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

04 września 2018

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia po raz pierwszy na MSPO prezentuje nowy, samopowtarzalny pistolet PW INKA, przeznaczony dla wojska i innych służb mundurowych.

9x19 mm pistolet PW INKA

Nazwa pochodzi od pseudonimu Danuty Heleny Siedzikówny (1928-1946), która wstąpiła do Armii Krajowej w 1943. W 1946 aresztowana przez UB, po odmowie współpracy skazana i stracona. Nazwa 9x19 mm pistolet PW INKA została zastrzeżona jako znak towarowy, nr zgłoszenia 017925117.

PW INKA jest bronią samopowtarzalną, strzela nabojem 9 mm NATO, działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanie lufy z zamkiem poprzez występ w tylnej części lufy współpracujący z oknem wyrzutowym. Pistolet ma mechanizm uderzeniowy typu kurkowego z kurkiem odkrytym. Zastosowano mechanizm spustowy typu SA/DA (ang. Single Action/Double Action, mechanizm podwójnego działania), który pozwala na strzelanie przy uprzednio napiętym kurku (SA), gdzie droga języka spustowego wynosi 7,5 mm, a siła spustu 15 N lub w trybie samonapinania (DA), gdzie kurek jest napinany poprzez ściąganie języka spustowego; droga spustu wynosi wtedy 15 mm a siła 50 N.

Pistolet ma trzy bezpieczniki w postaci blokady iglicy, zwalniacza kurka i przerywacza. Blokada iglicy jest bezpiecznikiem samoczynnym, który zapobiega strzałowi przypadkowemu, np. przy upadku broni lub przy silnych wstrząsach. Zwalniacz kurka pozwala na przenoszenie broni z nabojem w komorze nabojowej i kurkiem zwolnionym (wtedy ryzyko strzału przypadkowego praktycznie nie istnieje). W razie konieczności oddania strzału strzelec wyciąga broń i poprzez nacisk na język spustowy napina, po czym zwalnia kurek inicjując strzał – nie są potrzebne żadne inne dodatkowe czynności, więc czas reakcji strzelca jest krótki.

Pistolet PW INKA – widok z lewej i prawej strony: 1-zaczep zamka, 2-zwalniacz kurka; 3-zatrzask magazynka, 4-wyciąg ze wskaźnikiem obecności naboju w komorze nabojowej, 5-dźwignia rozkładania, 6-ryflowanie antypoślizgowe, 7-regulowana szczerbinka, 8-wymienna muszka, 9-wymienna nakładka chwytu w trzech rozmiarach

W pistolecie nie zastosowano bezpieczników nastawnych, co również skraca czas reakcji strzelca. Przerywacz zapobiega strzałom przedwczesnym. Magazynek mieści 15 nabojów. Broń z pustym magazynkiem ma masę 771 g. Długość pistoletu to 200 mm, wysokość – 139,6 mm, a szerokość – 33,2 mm. Długość linii celowniczej to 179 mm, a długość lufy – 114 mm. PW INKA został wyposażony w standardową szynę NATO MIL STD 1913, która służy do mocowania laserowego wskaźnika celu lub latarki.

Przyrządy celownicze są otwarte, szczerbinkowe, z możliwością regulacji. Dzięki wymiennej muszce o zróżnicowanych wysokościach (mocowanej wkrętem), możliwe jest przeniesienie punktu celowania w pionie. Przesuwna szczerbinka regulowana jest w płaszczyźnie poziomej, za pomocą wkrętaka. Naniesiona obwódka na szczerbince i plamka na muszce jest trytowa, dzięki czemu przyrządy widoczne są w nocy.

Pistolet ma doskonałe walory ergonomiczne i ma obustronne manipulatory, tak aby zapewnić wygodę obsługi dla strzelca prawo- i leworęcznego. Manipulatorami tymi są: zaczep zamka, zwalniacz kurka umieszczony z tyłu pistoletu z obu stron kurka oraz pod nim, zatrzask magazynka w postaci obrotowej dźwigni. Zamek ma ryflowania w przedniej i tylnej części, tak aby ułatwić przeładowanie pistoletu poprzez uchwycenie zamka z przodu lub z tyłu. Wyciąg jest jednocześnie wskaźnikiem obecności naboju w komorze nabojowej – w momencie gdy pistolet jest załadowany czerwona plamka na wyciągu wystaje poza zarys zewnętrzny zamka.

Kabura do pistoletu PW INKA wraz z pistoletem: 1-pistolet, 2-kabura, 3-dźwignia zatrzaskowa

Częściowe rozkładanie broni do czyszczenia nie wymaga użycia narzędzi, jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy delikatnie odciągnąć zamek do tyłu, przekręcić dźwignie rozkładania w dół, następnie ściągnąć zamek do przodu, wyjąć mechanizm powrotny, a następnie lufę z zamka. Składanie przebiega analogicznie w odwrotnej kolejności. Pistolet ma nakładki chwytu w trzech rozmiarach: S, M, L (ang. small, medium, large, czyli mała, średnia, duża), dzięki temu każdy strzelec może dostosować wielkość chwytu do swojej dłoni. Kształt zewnętrzny pistoletu został zastrzeżony wzorem wspólnotowym o nr 005320512-0001 i 005320512-0002.

Na potrzeby pistoletu PW INKA opracowano również kaburę, która umożliwia przenoszenie pistoletu na udzie lub przy biodrze. Kabura chroni najbardziej podatne na uszkodzenia elementy, takie jak muszka czy szczerbinka. Pistolet blokowany jest za pomocą obrotowej dźwigni zatrzaskowej. Aby go wyciągnąć należy chwycić za chwyt i nacisnąć palcem wskazującym ramię dźwigni w miejscu, w którym umieszczono antypoślizgowe rowki, po czym wyciągnąć broń z kabury. Aby włożyć pistolet wystarczy go wsunąć, nie ma potrzeby ponownego wciskania ramienia dźwigni, jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej fazy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.