Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

04 września 2018

Funkcjonariusze zajmujący się na co dzień zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego, a także niektórzy żołnierze, mogą podczas służby zetknąć się z sytuacjami, kiedy konieczne jest dotarcie w miejsca, do których dostęp jest bardzo ograniczony. Niezależnie od tego czy będzie to dostanie się do uwięzionego w gruzowisku poszkodowanego, uwolnienie współtowarzyszy z uszkodzonego pojazdu, usunięcie barykady w więzieniu czy też wejście do pomieszczenia, w którym ukrywają się przestępcy. Konieczne jest wówczas użycie specjalistycznych, sprawdzonych, prostych i szybkich w użyciu narzędzi.

SAN funkcjonuje na rynku od ponad 20 lat i dzięki doświadczeniu swoich pracowników – głównie byłych operatorów i instruktorów sił specjalnych – tworzy narzędzia będące odpowiedzią na potrzeby profesjonalnych użytkowników / Zdjęcie: SAN 

Na świecie jest kilku renomowanych producentów tego rodzaju sprzętu. Jednym z nich jest SAN Ltd. z Izraela, mający w swojej ofercie zestaw wyrażeniowy, dostępny w Polsce w ofercie spółki CENZIN, będącej częścią PGZ S.A. SAN funkcjonuje na rynku od ponad 20 lat i dzięki doświadczeniu swoich pracowników – głównie byłych operatorów i instruktorów sił specjalnych – tworzy narzędzia będące odpowiedzią na potrzeby profesjonalnych użytkowników.

Zestaw SAN Ltd. to kompletny pakiet narzędzi hydraulicznych, bazujący na unikatowej w swojej kategorii, miniaturowej jednostce centralnej, wytwarzającej ciśnienie do 620 bar. Jest ona zasilana akumulatorami litowymi, charakteryzującymi się dużą liczbą cykli ładowania i rozładowania, których pojemność pozwala, po pełnym naładowaniu wykonać 30 pełnych cykli użycia narzędzi. W praktyce możliwe jest o wiele dłuższa działanie, gdyż pojedyncze użycie praktycznie nigdy nie jest związane z wykonaniem pełnego cyklu kompresji.

Doświadczenia zebrane podczas eksploatacji tych urządzeń przez różnego rodzaju służby pokazują, że zestaw zawierający dwie baterie pozwolił na otwarcie nawet ponad 100 par drzwi. Oznacza to możliwość dotarcia do uwięzionych osób nawet w wysokim bloku mieszkalnym czy hotelu. Jednostka centralna ma masę zaledwie 5,8 kg i z łatwością mieści się w małym plecaku o wymiarach 20x30x15 cm, a jej obudowa znosi brutalne traktowanie (podczas akcji), skutecznie chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem warunków atmosferycznych.

Nie mniej istotnym elementem zestawu są końcówki robocze (narzędzia), dzięki którym operator może pokonać niemal każdą napotkaną przeszkodę. Pierwszą z nich i rekomendowaną w większości scenariuszy jest urządzenie wyważające (ang. door breaker). Dzięki niemu możliwe jest otwarcie każdego typu drzwi – bez znaczenia, czy są to wodoszczelne drzwi okrętowe, drzwi do schronu czy też klasyczne drzwi drewniane, ponieważ jego ciśnienie robocze wynosi ponad 500 bar, a siła działania szczęk dochodzi do 6,2 t. Pozwala to na dostanie się do wnętrza każdego pomieszczenia. Dzięki unikatowej konstrukcji narzędzia możliwe jest otwieranie drzwi zarówno w kierunku do operatora, jak i od niego. Istnieje także możliwość otwierania drzwi bezprzylgowych. Narzędzie umożliwia rozparcie lub też uniesienie przedmiotu, na który oddziałuje operator, na odległość do 260 mm.

Drugim narzędziem, które pozwala przede wszystkim penetrować wąskie przestrzenie, jest rozpierak. Minimalna średnica otworu, która jest wymagana do jego zastosowania, to zaledwie 4 mm, a zakres działania w podstawowej wersji narzędzia dochodzi do 82 mm. Podobnie jak w przypadku poprzedniej końcówki, możliwe jest wygenerowanie nacisku do 6,2 t. Narzędzie to, oprócz klasycznych zastosowań taktycznych świetnie sprawdzi się także w działaniach typowo ratowniczych, kiedy konieczne jest dostanie się do wnętrza pojazdu, który uległ wypadkowi.

Kolejnym narzędziem są nożyce hydrauliczne, często zwane nożycami (szczękami) życia. Mogą one przeciąć pręty stalowe o średnicy nawet 18 mm, z siłą nacisku do 23 t. Aby zapewnić możliwie wysoką precyzję cięcia oraz zagwarantować bezpieczeństwo ratowanym osobom i operatorowi, ostrza nożyc wyprofilowane są tak, aby nie ześlizgiwały się z przecinanego materiału. Akcesoryjnym narzędziem jest przecinak gilotynowy, mogący przecinać stalowe pręty o średnicy do 25 mm lub płaskowniki o wymiarach maks. 25 x 36 mm, z siłą nacisku wynoszącą do 15,5 t.

Końcówki mają masę od 4,1 do 4,5 kg – niewiele jak na profesjonalne narzędzie pozwalające na pokonanie niemal każdej przeszkody –  dzięki czemu operator może dość swobodnie używać każdego narzędzia. Wszystkie elementy zestawu mają prostą konstrukcję, umożliwiająca wymianę nawet najdrobniejszych elementów z użyciem podstawowych narzędzi warsztatowych. Z punktu widzenia użytkownika najważniejsze jest, że wszystkie końcówki zaprojektowano w taki sposób, aby wraz z jednostką centralną były zestawem mobilnym, przenoszonym przez jednego operatora – masa całości to zaledwie 12 kg.

Podstawową cechą zestawu jest uniwersalność oraz szybkość obsługi. Jednostka centralna łączona jest z końcówkami z wykorzystaniem szybkozłącza umożliwiającego wymianę narzędzi w kilka sekund, dzięki czemu operator może błyskawicznie zmieniać funkcjonalność urządzenia w zależności od rozwoju sytuacji.

Kolejną ważna cechą zestawu jest bardzo ciche działanie. Przy pełnej prędkości pompa, umieszczona w wytłumionym plecaku, wytwarza dźwięk o natężeniu zaledwie 60 dB. Dzięki temu zestaw jest niemal niesłyszalny dla otoczenia, a to, w połączeniu z szybkością działania i wysoką mobilnością, czyni go szczególnie przydatnym do operacji, w których kluczowy jest element zaskoczenia.

Istotną cechą zestawu, ważną w tego typu działaniach, jest również bezpieczeństwo operatora. Dzięki unikatowej konstrukcji końcówek możliwe jest prowadzenie akcji bez konieczności wchodzenia w światło drzwi lub innego otworu, który jest forsowany. Operator jest cały czas bezpieczny, nawet w razie otwarcia ognia ze strony osób znajdujących się po drugiej stronie przeszkody.

Cechy zestawu takie jak mobilność, szybkość działania oraz łatwość wykorzystania zostały docenione przez siły zbrojne, policję, straż więzienną i straż pożarną Izraela oraz innych państw świata. Producent, tworząc nowe rozwiązania dzięki stałej współpracy z operatorami z całego świata i bieżącemu dostosowywaniu produktów do konkretnych potrzeb użytkowników, wkrótce rozszerzy ofertę końcówek roboczych. Za pośrednictwem polskiego dystrybutora trafią one do polskich służb krótko po światowej premierze.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.